Domowe porady

Jak prawidłowo prać poduszki w kilku krokach

Kiedy już rozbierzesz swoje łóżko, wypierzesz prześcieradło i przygotujesz poszewki na poduszki, możesz myśleć, że wypełniłeś swoje obowiązki związane z czyszczeniem łóżka. Ale Twoja praca nie jest naprawdę wykonana, dopóki nie wypierzesz również poduszek. Tak, twoje poduszki same w sobie wymagają czyszczenia - więc nie, nie jesteś całkowicie zwolniony z obowiązku po wypraniu poszewek na poduszki.

"Spędzamy z naszymi poduszkami dużo czasu" - mówi Angela Bell, ekspert ds. zrównoważonego sprzątania w Grove Collaborative. W tym czasie nasze poduszki mogą gromadzić wszelkiego rodzaju brud i zanieczyszczenia - w tym roztocza, olej, pot, martwy naskórek, ślinę, bakterie i inne.

"Zbyt długie pozostawanie bez prania poszewek lub poduszek może oznaczać, że te paskudztwa przytulają się do Twojej twarzy" - mówi Bell. "A ta długotrwała ekspozycja może powodować trądzik i inne problemy skórne". Może to również spowodować, że alergie się zaostrzą.

Poznaj eksperta

 • Angela Bell jest ekspertem w dziedzinie zrównoważonego sprzątania i przewodnikiem Grove w Grove Collaborative, firmie, która dostarcza ekologiczne artykuły do domu.
 • Alicia Sokolowski jest prezesem i dyrektorem generalnym AspenClean, firmy oferującej ekologiczne środki czystości i usługi sprzątania.
 • Marilee Nelson jest ekspertem w dziedzinie nietoksycznego sprzątania, konsultantem środowiskowym i współzałożycielką Branch Basics, firmy produkującej nietoksyczne środki czystości.

Biorąc to pod uwagę, musimy podzielić się z Tobą złą wiadomością: Musisz zacząć regularnie prać swoje poduszki. Dobra wiadomość? Pranie poduszek nie jest wcale takie trudne - i prawdopodobnie nie musisz prać ich tak często jak pościeli.

Uzyskaj najbardziej spokojną noc dzięki tym poduszkom dla każdej pozycji snu

Studio Peake

Jak często należy prać poduszki?

Jeśli lubisz utrzymywać swoje łóżko w najlepszej formie, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do czyszczenia swoich prześcieradeł i poszewek na poduszki około raz w tygodniu. (Tak często eksperci zalecają pranie pościeli, aby utrzymać ją w czystości.) Na szczęście nie będziesz musiał prać swoich poduszek prawie tak często.

I tak, masz z tym pewne pole manewru. "Jeśli masz skłonność do alergii, pierz poduszki co dwa miesiące" - mówi Marilee Nelson, ekspertka od nietoksycznego czyszczenia i współzałożycielka Branch Basics. "Jeśli masz dobre ochraniacze na roztocza kurzu, które obejmują poduszki i zamykają się na zamek błyskawiczny, wtedy umyj poduszki dwa razy w roku".

"Powinieneś prać swoje poduszki co 3 miesiące - lub cztery razy w roku", mówi Alicia Sokolowski, prezes i co-CEO firmy AspenClean. "Zazwyczaj polecam to robić, gdy zmieniają się pory roku". Jeśli wymiana pościeli jest częścią twojej sezonowej rutyny, uczyń czyszczenie poduszek częścią rytuału.

Pure Salt Interiors

Jak wyczyścić poduszki, które można prać w pralce

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Środek do usuwania plam w sprayu
 • Środek piorący

Krok 1: Sprawdź instrukcję pielęgnacji poduszki

Po pierwsze: sprawdź instrukcję pielęgnacji swojej poduszki. To powie ci, czy twoja poduszka może być prana w pralce - wiele z nich jest, ale niektóre nie. Znajdziesz tam również ważne informacje o tym, jak prać poduszkę w pralce, np. jakiej temperatury wody użyć, jaki cykl uruchomić i inne.

Krok 2: Czyszczenie punktowe plam na poduszce

Jeśli zauważysz jakieś plamy na swojej poduszce, będziesz chciał je wyczyścić punktowo przed wrzuceniem poduszki do prania. "Zacznij od sprayu na plamy, który wykorzystuje enzymy", mówi Bell. "Enzymy są wyjątkowo dobre w rozbijaniu plam, a jednocześnie pozostają delikatne dla tkanin".

Zastosuj spray do wszelkich plam, które widzisz. Następnie pozostaw go na około 15 minut przed wypraniem poduszki w pralce.

Krok 3: Umieść poduszkę w pralce

Po zakończeniu czyszczenia punktowego, idź naprzód i umieść poduszkę w pralce. "Do prania poduszek najlepsze są pralki ładowane od przodu, ponieważ pralki ładowane od góry zbyt mocno mieszają niektóre rodzaje poduszek" - mówi Nelson. Ale jeśli masz pralkę ładowaną od góry, nie masz szczęścia.

"Umieść poduszki w pralkach ładowanych od góry pionowo, aby poduszki nie zawinęły się wokół wrzeciona", mówi.

Jeśli instrukcje pielęgnacji poduszki powiedziały ci, aby umyć poduszkę na własną rękę, upewnij się, że to zrobisz. Ale jeśli nie, możesz rozważyć wypranie poduszki z innymi rzeczami. Sokolowski mówi, że lubi równoważyć swoją pralkę, piorąc dwie poduszki naraz lub piorąc poduszkę razem z ręcznikami.

Krok 4: Delikatne pranie poduszki w chłodnej lub ciepłej wodzie

Instrukcja pielęgnacji poduszki powinna mówić wszystko, co musisz wiedzieć o praniu poduszki - jaką temperaturę powinna mieć woda i jaki cykl należy zastosować.

"Przed praniem poduszki, sprawdź instrukcje producenta i postępuj zgodnie z nimi", mówi Sokolowski. "Podczas gdy większość poduszek można prać przy użyciu delikatnego cyklu i zimnej lub ciepłej wody, zawsze najlepiej jest sprawdzić dwa razy".

W razie wątpliwości, prawdopodobnie możesz uciec z uruchomieniem delikatnego cyklu i użyciem chłodnej wody. "Poduszki często mogą być prane w zimnej wodzie na delikatnym cyklu", mówi Bell. "Pamiętaj, aby używać zimnej wody, ponieważ ciepło może skurczyć materiały wewnątrz".

Krok 5: Jeśli to konieczne, uruchom drugi cykl płukania.

Kiedy wyciągniesz poduszkę z pralki, sprawdź, czy nie czuje się w niej mydła. Jeśli tak, być może trzeba będzie uruchomić drugi cykl płukania, aby pozbyć się mydła. "Dobrym pomysłem może być dwukrotne wypłukanie poduszek, aby upewnić się, że żadne osady nie pozostaną na poduszce" - mówi Sokolowski.

A jeśli napotkasz ten problem często, rozważ użycie mniejszej ilości detergentu. "Użyj minimalnej ilości płynnego detergentu do prania", mówi Nelson. "I skorzystaj z funkcji dodatkowego płukania".

Julian Porcino

Jak czyścić poduszki prane ręcznie

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Odplamiacz w sprayu
 • Środek do prania

Krok 1: Sprawdź instrukcję pielęgnacji poduszki

Podczas gdy większość poduszek można prać w pralce, niektóre poduszki, takie jak pianka, lateks i poduszki gryczane, nie są. Więc, sprawdź instrukcje pielęgnacji poduszki, a jeśli mówią, że nie należy rzucać poduszki w praniu, słuchać ich rady. Jeśli tego nie zrobisz, możesz skończyć niszcząc swoją poduszkę.

Krok 2: Zdejmij i wypierz pokrowiec poduszki

Niektóre poduszki mają zdejmowane pokrowce. I czasami te pokrowce można prać w pralce, nawet jeśli same poduszki nie są.

Jeśli Twoja poduszka ma pokrowiec, śmiało go zdejmij. Następnie sprawdź instrukcję pielęgnacji. Jeśli pokrowiec można prać w pralce, wyczyść go punktowo, używając sprayu do usuwania plam. Następnie wrzuć ją do pralni. Jeśli pokrowiec można prać tylko ręcznie, wyczyść go podczas czyszczenia poduszki.

Krok 3: Czyszczenie punktowe plam na poduszce

Jeśli zauważysz jakieś plamy na poduszce, będziesz chciał je usunąć przed praniem.

Spryskaj plamy delikatnie sprayem odplamiającym. "Następnie pozwól, aby spray na plamy działał swoją magię przez 15 minut lub tak", mówi Bell. Gdy minie 15 minut, przejdź do ręcznego prania poduszki.

Krok 4: Wypierz poduszkę w chłodnej lub ciepłej wodzie

Sprawdź w instrukcji pielęgnacji poduszki, czy należy ją prać w ciepłej czy chłodnej wodzie. Następnie zanurz poduszkę w wodzie i delikatnie masuj ją detergentem. "Możesz ręcznie umyć poduszkę, zanurzając ją w wodzie z mydłem na kilka minut", mówi Sokolowski. "Umyj go, delikatnie ściskając i dobrze spłucz". Pamiętaj, aby kontynuować płukanie poduszki, aż przestanie być mydlana.

Białe Piaski

Jak wyczyścić poduszki, które nie mogą się zamoczyć

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Spray do usuwania plam
 • Szmatka
 • Odkurzacz

Krok 1: Sprawdź instrukcję pielęgnacji poduszki

Wierzcie lub nie, ale są poduszki, które naprawdę nie powinny się zamoczyć (patrzymy na ciebie, pianko z pamięcią). Więc zanim założysz, że twoja poduszka nadaje się do prania w pralce lub nawet do prania ręcznego, sprawdź jej instrukcję pielęgnacji. I bądź spokojny wiedząc, że nadal możesz czyścić swoją poduszkę, nawet jeśli nie powinna się zamoczyć.

Krok 2: Zdejmij i wypierz pokrowiec poduszki

Jeśli Twoja poduszka ma zdejmowany pokrowiec, sprawdź, czy ma on swoje własne instrukcje pielęgnacji. Twoja poduszka może być delikatna, ale jej pokrowiec może nie być. W rzeczywistości, możesz być w stanie prać w pralce pokrowiec na poduszkę, podczas gdy ty czyścisz poduszkę ręcznie.

Krok 3: Spot-Clean jakaś plamy na twój poduszce

Przed dawać twój poduszce głębokiego czysta, bierze moment plama-treat jakaś plamy ty widzieć. Rozpyla delikatny odplamiacz na wszelkie plamy i pozwala mu siedzieć przez około 15 minut.

"Jeśli poduszka nie nadaje się do prania w pralce, przetrzyj spray letnią wodą i szmatką" - mówi Bell. (Nawet jeśli twoja poduszka jest wrażliwa na wodę, powinna poradzić sobie z nią w małych dawkach. Najważniejsze, by nie zamoczyć jej do końca".)

Krok 4: Odkurz poduszkę

Może to zabrzmi dziwnie, ale jeśli twoja poduszka nie może się zamoczyć, będziesz chciał ją odkurzyć. "Użyj przystawki do tapicerki lub innej małej przystawki do odkurzania, aby dobrze odkurzyć poduszkę, upewniając się, że dobrze potrząsnąć co jakiś czas", mówi Bell. Powinno to pomóc w usunięciu części brudu i zanieczyszczeń, które z czasem nagromadziły się w poduszce.

Pure Salt Interiors

Jak suszyć poduszki

Potrzebne rzeczy:

 • Piłki do suszenia lub czyste piłki tenisowe (opcjonalnie)
 • Stojak do suszenia
 • Ręczniki (opcjonalnie)

Aby wysuszyć poduszkę w maszynie:

Po tym jak Twoja poduszka została dokładnie umyta i wypłukana, pozostaje tylko jedna rzecz do zrobienia: Wysuszyć ją. A jeśli Twoja poduszka jest przyjazna suszarce, Twoje zadanie jest całkiem proste.

Sprawdź instrukcję pielęgnacji poduszki, aby dowiedzieć się, jaki poziom ciepła i cykl suszenia powinieneś zastosować. A kiedy masz wątpliwości, trzymaj się najdelikatniejszych ustawień. "Niskie lub średnie ustawienie ciepła działa najlepiej z większością rodzajów poduszek, aby uniknąć skurczenia się" - mówi Bell.

Aby upewnić się, że wypełnienie poduszki pozostaje równomiernie rozłożone, możesz rozważyć wrzucenie kilku piłek do suszenia. "Dodaj kulki z suszarki lub czyste piłki tenisowe, aby zapobiec zbijaniu się wypełnienia" - mówi Sokolowski.

A jeśli naprawdę chcesz przejść na wyższy poziom, możesz zawsze wstrzymać suszarkę od czasu do czasu, aby ręcznie wypłukać poduszki. (Sokolowski mówi, że robi to co 15 minut).

Aby wysuszyć poduszkę na suszarce:

"Jeśli twoje poduszki muszą być suszone na powietrzu, połóż je płasko na stojaku do suszenia w dobrze wentylowanej części domu", mówi Bell. (Możesz nawet umieścić je na zewnątrz, aby przyspieszyć proces) "Mniej więcej co godzinę, daj im naprawdę dobre potrząśnięcie przed odwróceniem ich na drugą stronę", mówi. "Nie wstydź się." To powinno utrzymać wypełnienie w twoich poduszkach od zbijania się w grudki lub pęczki.

A jeśli twoja poduszka zajmuje naprawdę dużo czasu, aby wyschnąć, są pewne kroki, które możesz podjąć, aby przyspieszyć proces. "Umieść poduszkę między dwoma grubymi ręcznikami i delikatnie naciśnij, aby wydobyć dodatkową wilgoć" - mówi Sokolowski. Delikatność jest tutaj słowem kluczowym. (Sokolowski zauważa, że nigdy nie należy wykręcać poduszki - zwłaszcza jeśli jest wykonana z pianki).

Katie Hodges Design

Porady, dzięki którym Twoje poduszki dłużej pozostaną czyste

Chcesz utrzymać swoje poduszki w doskonałej formie pomiędzy kolejnymi czyszczeniami? Umieść je w ochraniaczu na poduszkę - nie tylko w poszewce na poduszkę. "Ochraniacz na poduszkę może sprawić, że poduszki będą służyć dłużej i zalecamy, aby każdy z nas go używał" - mówi Sokolowski. Szukaj opcji zapinanej na zamek błyskawiczny. (Są to jedne z najbardziej ochronnych ochraniaczy).

Następnie regularnie wymieniaj poszewki na poduszki i pamiętaj, aby odwrócić poduszki za każdym razem, gdy robisz łóżko. "Zmieniaj pozycję poduszki każdej nocy, aby uniknąć noszenia włókien w dół po jednej stronie", mówi Nelson.

Jeśli naprawdę chcesz zachować świeżość swoich poduszek, rozważ umieszczenie ich na słońcu, gdy ich nie używasz. "Opal je!" mówi Nelson. "Opalanie jest wtedy, gdy pozostawiasz produkty na otwartej przestrzeni z bezpośrednim światłem słonecznym, które naturalnie zabija bakterie". (To powiedziawszy, niektóre poduszki - jak poduszki lateksowe - nie przyjmują łaskawie opalania. Więc sprawdź instrukcje pielęgnacji swojej poduszki przed podjęciem tego podejścia).

11 Miejsca w twój domu nawet cleaning fanatycy zapominają czyścić

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾