Porządki w domu

Jak czyścić poduszki zewnętrzne według eksperta ds. czyszczenia?

W dzisiejszych czasach niektóre meble ogrodowe można łatwo pomylić z meblami do wnętrz - dzięki coraz lepszym tkaninom można sprawić, że patio na podwórku będzie wyglądać równie uroczo jak salon dzięki dywanikom, kanapom i poduszkom zaprojektowanym tak, aby wytrzymać na zewnątrz.

Jednak nawet najlepsze wodoodporne tkaniny muszą być od czasu do czasu czyszczone. Aby uzyskać wskazówki dotyczące utrzymania poduszek zewnętrznych w dobrym stanie przez wiele kolejnych lat, rozmawialiśmy z Markiem Feldmanem, dyrektorem ds. domu i dyrektorem generalnym w Riverbend Home.

Poznaj eksperta

Mark Feldman jest dyrektorem ds. domu i dyrektorem generalnym w Riverbend Home.

Jak często należy czyścić poduszki zewnętrzne?

Większość tkanin na meble ogrodowe jest wykonana z materiałów odpornych na plamy i wodę, które są zaprojektowane tak, aby lepiej znosić warunki atmosferyczne niż materiały takie jak bawełna. Nie oznacza to jednak, że można po prostu wyrzucić poduszki i zapomnieć o nich na zawsze. Regularna konserwacja pozwala zachować ich dobry wygląd (i brak pleśni) przez całe nadchodzące lato.

"Deszcz i wilgoć mogą pozostawić tkaniny wilgotne i prowadzić do rozwoju pleśni, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że normalne czyszczenie jest częścią rutyny" - wyjaśnia Feldman. Zaleca on czyszczenie poduszek dwa razy w roku: raz na wiosnę, gdy wyjmujesz je z magazynu, i raz jesienią przed ich odłożeniem.

Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, ale zamiast instrukcji Feldman zaleca następujące podstawowe czyszczenie.

Potrzebne rzeczy:

  • Detergent do naczyń
  • Boraks
  • Biały ocet
  • Wiadro z wodą
  • Wąż
  • Miękka szczotka

Krok 1: Wypróbuj łagodny roztwór do pierwszego czyszczenia

Możesz użyć łagodnego roztworu płynu do naczyń i wody lub wymieszać roztwór z 2 łyżeczkami płynu do mycia naczyń i 1/2 szklanki boraksu, aby rozpocząć czyszczenie. Wyszoruj poduszki miękką szczotką.

Krok 2: Wypróbuj biały ocet na pleśń lub pleśń

Feldman przestrzega przed stosowaniem wybielacza na pleśń, ponieważ może on uszkodzić tkaninę. Jeśli plamy lub pleśń utrzymują się, spróbuj użyć roztworu białego octu i wody. Następnie pozostaw poduszki do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Zdejmowane poduszki można również prać w pralce w delikatnym cyklu.

Krok 3: Wezwij wąż

Jeśli masz wąż, nie bój się go użyć. Możesz spłukać poduszki przed praniem, a także spłukać mydło. Bez względu na wszystko, pozwól poduszkom lub pokrowcom na poduszki całkowicie wyschnąć na powietrzu przed ich ponownym użyciem.

O ile instrukcje dotyczące pielęgnacji nie wskazują inaczej, unikaj używania suszarki: jest zbyt prawdopodobne, że spowoduje to kurczenie się i uszkodzenia.

Krok 4: Przejdź do głębokiego czyszczenia

Jeśli minęło trochę czasu od głębokiego czyszczenia poduszek, może się okazać, że roztwór detergentu nie jest wystarczający.

"Chociaż meble ogrodowe zostały zaprojektowane z myślą o przebywaniu na zewnątrz, jesienna i zimowa pogoda może je uszkodzić, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności" - mówi Feldman. Czasami najlepszą opcją jest użycie myjki elektrycznej, aby zapewnić im "dobry podmuch". Feldman ostrzega, że powinna to być ostatnia próba ratowania spleśniałych poduszek, ponieważ wielu producentów nie zaleca tego. Jeśli utrzymasz ją na niskim ustawieniu, może to wydłużyć żywotność bardzo zużytych poduszek.

Inna sztuczka? Użyj gumki Mr. Clean, szczególnie na winylu. Poduszki można również namoczyć w roztworze ciepłej wody, ½ szklanki płynu do naczyń i kilku łyżek białego octu.

Wskazówki dotyczące utrzymania poduszek zewnętrznych w czystości

W przypadku poduszek zewnętrznych najlepszą obroną jest dobra obrona. Na początek poszukaj tkanin o wysokiej wydajności, które są odporne na warunki zewnętrzne, takich jak Sunbrella, która jest odporna na plamy i blaknięcie. Feldman lubi również Olefin, znany również jako polipropylen, który jest podobny do Sunbrella.

Zanim poduszki spleśnieją do tego stopnia, że będą wymagały energicznego szorowania lub namaczania, należy zadbać o to, aby trzymać je z dala od żywiołów. Przechowuj je poza sezonem i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Feldman zaleca również stosowanie uszczelniaczy ochronnych, takich jak Scotchgard, aby dodatkowo zapobiegać powstawaniu plam i pleśni. Wreszcie, poszukaj pokrowca, aby chronić poduszki i meble, gdy nie są używane. Jeśli meble zewnętrzne znajdują się w solarium, nawilżacz powietrza może również pomóc w zapobieganiu pleśni i wilgoci.

Pokrowce na meble ogrodowe mogą być również przydatne w ciepłym sezonie w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych oraz w zimnych miesiącach. Ale nawet jeśli meble tarasowe są przykryte zimą, warto przechowywać poduszki w środku, aby naprawdę je chronić. Jest to również doskonały czas na ich czyszczenie i pielęgnację.

Jak szybko i łatwo prać poszewki na poduszki na kanapę według profesjonalisty

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾