Porządki w domu

Jak czyścić dywan, według profesjonalistów

To się zdarza: napoje zostają rozlane, zwierzęta mają wypadki, buty wnoszą brud, a z czasem nasze niegdyś nieskazitelne dywany stają się wręcz brudne. To nieuniknione - i jest to jeden z powodów, dla których w dzisiejszych czasach coraz mniej domów decyduje się na wykładziny od ściany do ściany. Jeśli jednak uwielbiasz uczucie bujnej, aksamitnej miękkości na swoich stopach, nie ma nic lepszego niż pluszowa wykładzina - nawet duży dywanik. O ile jednak dywan można wrzucić do prania lub poobijać na zewnątrz, o tyle czyszczenie dywanu, którego nie można przesunąć lub podnieść, może być nieco bardziej skomplikowane.

Jeśli chcesz głęboko wyczyścić swój dywan (czy to z powodu plamy, czy po prostu ogólnego zużycia), nie obawiaj się. Istnieją sposoby, aby utrzymać podłogę z tkaniny wyglądającą jak nowa bez potrzeby wzywania drogiej, profesjonalnej firmy.

Dowiedz się, jak czyścić dywan we właściwy sposób.

Jak często należy czyścić dywan?

"Dywan to materiał, który wymaga stałego czyszczenia i konserwacji" - mówi Alex Varela, dyrektor generalny Dallas Maids, firmy zajmującej się sprzątaniem domów w Teksasie. Pomyśl o tym: szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, materiał absorbuje dużo kurzu, brudu i bakterii. Mając to na uwadze, Varela mówi, że jej główna rada to nie czekać, aż będzie za późno na czyszczenie dywanu. Dobrą zasadą jest regularne odkurzanie dywanów (zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta lub jesteś wrażliwy na alergeny), głębokie czyszczenie co 6-12 miesięcy i czyszczenie punktowe, jeśli jest to konieczne w międzyczasie.

Poznaj eksperta

  • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, usługi sprzątania domów w Teksasie.
  • Carlos Garcia jest ekspertem od sprzątania i założycielem londyńskiej firmy sprzątającej Total Clean.

"Ponadto, jeśli chcesz zatwierdzić gwarancję na dywan, będziesz musiał przeprowadzić głębokie czyszczenie co 12 do 18 miesięcy - choć te prawdopodobnie będą musiały być wykonane przez profesjonalną firmę czyszczącą", wskazuje Varela.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Odkurzacz
  • Butelka z rozpylaczem
  • Biały ocet destylowany
  • Soda oczyszczona
  • Szczotka z miękkim włosiem
  • Ręcznik
Gotowy na odświeżenie? Oto Twój kompletny przewodnik po gruntownym sprzątaniu domu

Jak Czyścić Dywan

Cathie Hong Interiors

Krok 1: Dezodoryzacja za pomocą sody oczyszczonej

Aby rozpocząć czyszczenie dywanu, posyp całą powierzchnię odrobiną sody oczyszczonej. Pozostaw ją na 15 minut, zanim przejdziesz do reszty czyszczenia dywanu. "Soda oczyszczona może zmiękczyć tłuszcz i brud, a także dezodoryzować przestrzeń" - mówi Varela. Jeśli masz zwierzęta, twoje dywany prawdopodobnie wchłonęły trochę zapachu zwierząt domowych. I chociaż prawdopodobnie nie zauważysz, ktoś inny to zrobi. Soda oczyszczona pomaga wyeliminować te nieprzyjemne zapachy.

Krok 2: Usuń duże cząstki i zanieczyszczenia

Następnie należy dokładnie odkurzyć miejsce, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia z powierzchni i z kupy. Nie obawiaj się kilkukrotnego przejechania po powierzchni, ponieważ rozluźni to zużyty brud i pozwoli odkurzaczowi wychwycić wszelkie głębsze zanieczyszczenia. W przypadku dywanów od ściany do ściany, odsuń meble z drogi, aby zidentyfikować miejsca, w których nagromadził się brud i kurz i osiągnąć najbardziej skrupulatne czyszczenie.

Zawsze wykonuje punktowego test na małym, ukrytym terenie przed zastosowaniem jakaś cleaning produkt lub rozwiązanie twój materiał lub powierzchnia.

Krok 3: Zastosuj roztwór czyszczący

Chociaż możesz kupić szampony do dywanów w sklepie, roztwór DIY złożony z równych części octu i ciepłej wody działa równie skutecznie. Ponadto, niektóre agresywne roztwory czyszczące mogą uszkodzić niektóre rodzaje nici. Wymieszaj roztwór octu i wody w butelce z rozpylaczem i nałóż na wszelkie zauważalne plamy lub spryskaj całą powierzchnię, aby uzyskać pełną czystość. Należy upewnić się, że tkanina jest wilgotna, ale nie mokra, ponieważ wysychanie trwa dłużej i może skończyć się hodowlą pleśni, która sprawi, że dywan będzie śmierdział.

"Używaj ciepłej, a nie gorącej wody" - radzi Carlos Garcia, ekspert od czyszczenia i założyciel londyńskiej firmy sprzątającej Total Clean. "Włókna w twoim dywanie mogą się skurczyć, a kolory mogą wyblaknąć".

Krok 4: Delikatnie szoruj wszelkie zauważalne plamy i zacieki

Użyj szczotki lub gąbki z miękkim włosiem, aby wyszorować dywan, szczotkując w kierunku włókien. To powinno usunąć plamę. Bardziej uparte lub osadzone plamy mogą wymagać pasty z roztworu octu i albo sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Dla tych, stosuje mieszaninę i pozwala je siedzieć dla wokoło 10 minut przed używać miękką szczotkę szczecina lekko szorować.

Ashley Montgomery Design

Krok 5: Wytrzyj powierzchnię

Czystym, suchym ręcznikiem wytrzyj plamę. Staraj się nie trzeć, ponieważ może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się plamy i pozwolić jej wniknąć głębiej we włókna dywanu. Zamiast tego, "zapieraj plamę konsekwentnie czystym ręcznikiem, aż plama zostanie usunięta" - mówi Garcia.

Krok 6: Pozwól wyschnąć

Niezwykle ważne jest, aby pozwolić dywanowi odpowiednio wyschnąć. Wilgoć może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, rozwoju bakterii i pleśni. Upewnij się, że w pomieszczeniu jest dobry przepływ powietrza i włącz kilka wentylatorów, aby zwiększyć cyrkulację powietrza i pomóc włóknom wyschnąć.

Wybierz do czyszczenia dywanu dzień, w którym możesz otworzyć okna. Wentylacja pomoże przyspieszyć proces suszenia.

Krok 7: Odkurzanie końcowe

Gdy dywan jest już suchy, przejrzyj całą powierzchnię odkurzaczem. Pomoże to podnieść wszystkie włókna, które spłaszczyły się lub zbiły razem i wydobyć wszystkie pozostałe cząstki.

Jak pozbyć się i zapobiegać powstawaniu zapachów na dywanie

Zainwestuj w dezodorant do dywanów

Marki takie jak Arm and Hammer produkują dezodoranty przed odkurzaniem z sodą oczyszczoną, które nie tylko pomagają rozbić wszelkie pozostawione w środku zanieczyszczenia, ale także pozostawiają na dywanie świeży, przypominający pranie zapach. Są one przeznaczone do regularnego stosowania, więc możesz posypać je przed cotygodniowym odkurzaniem, aby dywany nie zatrzymywały zapachu.

Stwórz dobrą wentylację

Gdy dywany są narażone na zbyt dużą wilgoć, mogą wytwarzać pleśń. Jest to często główny winowajca zapachu stęchlizny. Stworzenie dobrej wentylacji poprzez regularne otwieranie okien lub włączanie wentylatora może pomóc wyeliminować nadmiar wilgoci.

Natychmiast usuwaj rozlane płyny

Kiedy zdarzy się plama lub rozlanie, nie czekaj z jej usunięciem. Zapachy mogą powstać z cząstek jedzenia, odpadów lub pozostawionych płynów, które w końcu rozmnażają bakterie i powodują smród. Aby zachować integralność dywanu, zastosuj powyższą metodę czyszczenia natychmiast po wystąpieniu plamy.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu podłóg z twardego drewna

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾