Domowe porady

Jak czyścić pralkę w domu?

Pralka, podobnie jak wszystkie inne urządzenia w naszym domu, wymaga okresowej uwagi. Jest to szczególnie ważne podczas sprzątania łazienki. Wyczyść pralkę, zanim bęben zacznie pachnieć. Pomoże to uniknąć kurzu i nieprzyjemnego zapachu. Niestety mamy tendencję do zostawiania tych kwestii na ostatnią chwilę.

Spis treści

  • Podstawowe informacje o czyszczeniu pralki
  • Czyszczenie pralki octem
  • Jak wyczyścić pralkę z pleśni?
    • Czyszczenie pralki a zapobieganie pleśni

Podstawowe informacje o czyszczeniu pralki

Po pewnym czasie w bębnie pralki gromadzą się pozostałości płynu do płukania tkanin, proszku do prania i inne zabrudzenia znajdujące się na ubraniach. Sprzyja to rozwojowi pleśni i uwalnia nieprzyjemny zapach. Aby pranie znów pachniało jak nowe, utrzymuj wnętrze pralki w czystości. Jest to proste i szybkie zadanie.

Do czyszczenia można użyć octu. Jest on dostępny niemal w każdym domu. Przydatne są również wybielacz i woda, a także ściereczki. Metody te sprawią, że pralka będzie wyglądać jak nowa.

Czyszczenie pralki za pomocą octu

Wybierz opcję wysokiej temperatury wody w pralce. Upewnij się, że bęben jest pusty. Wlej dwie szklanki octu do zbiornika na proszek po napełnieniu pralki gorącą wodą. Pomoże to wyeliminować nieprzyjemny zapach z pralki. Upewnij się, że pralka zakończyła cały cykl prania.

Następnie uruchom ponownie ten sam program. Wlej dwie filiżanki wybielacza do szuflady na proszek, aby zneutralizować zapach octu. Pralkę należy również uruchomić w całym cyklu.

Następnie wymagany jest trzeci cykl prania. Tym razem należy pozostawić pusty zbiornik, aby woda mogła dokładnie wypłukać bęben z pozostałości octu i wybielacza. Po zakończeniu prania wyjmij z pralki szufladkę na proszek i płyn do prania. Umieść pojemnik w ciepłej, letniej wodzie i pozostaw na 30 minut. Następnie dokładnie umyj pojemnik uniwersalnym płynem do czyszczenia. Wypłucz wszystko i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Następnie włóż szufladę do pralki.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie gumy wokół pralki wilgotną szmatką. Należy to zrobić bardzo ostrożnie. Ściereczka powinna dotrzeć do wszystkich zakamarków i szczelin. Pozwoli to usunąć wszelkie pozostałości octu i wybielacza. Po czyszczeniu należy dokładnie wytrzeć gumę do sucha.

Jak czyścić pralki z pleśni?

Pleśń rosnąca na uszczel ce pralki może powodować, że ubrania pachną gorzej niż przed praniem. Niewielka ilość wody z pralki zawsze pozostaje w fałdach uszczelki. Zapewnia to pleśni doskonałe warunki do rozwoju. Jest to jej naturalne środowisko, w którym może się rozwijać. Pleśń może rozwijać się w pralce, ponieważ zapewnia ona sprzyjające środowisko. Pleśń to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale może być szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Dlatego powinniśmy zająć się tym problemem tak szybko, jak to możliwe. Pleśń w pralce jest łatwa do wykrycia. Zwykle ma postać małych szarych kropek. Stopniowo zaczynają one tworzyć większe plamy. Wydzielają również zapach stęchlizny. Pleśń zwykle powraca po usunięciu tkaniny. Aby usunąć pleśń, należy:

  • 2 szklanki octu
  • Soda oczyszczona, 1/3 szklanki
  • Szmatka lub stary ręcznik
  • Szczoteczka do zębów.

Wsyp sodę oczyszczoną w szczeliny uszczelki, aby dokładnie ją wyczyścić. Wlej ocet w szczeliny. Soda oczyszczona stworzy bardziej szorstką powierzchnię, a ocet wejdzie z nią w reakcję, usuwając brud z uszczelki. Wytrzyj uszczelkę ręcznikiem, aby dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Ręczniki papierowe są do tego najlepszym wyborem, ponieważ dotrą do każdego zakamarka. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można użyć starej szczoteczki do zębów. Dokładnie wyczyszczone uszczelki nie będą już wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Proces ozonowania może być bardzo pomocny w walce z pleśnią. Jest to najskuteczniejszy sposób zwalczania bakterii i grzybów. Wodę ozonowaną uzyskuje się za pomocą ozonatorów. Ozon jest substancją , która wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Sprawdza się również w walce z pleśnią. Łatwo ją usunąć z naszej pralki, płucząc ją wodą wzbogaconą ozonem.

Czyszczenie pralki czy zapobieganie pleśni?

Zapobieganie powrotowi ple śni jest ważne, jeśli udało nam się usunąć pleśń z naszej pralki. Aby to osiągnąć, powinniśmy stosować profilaktykę. Możemy zminimalizować prawdopodobieństwo jej powstania, podejmując proste środki. Jednym z najprostszych środków jest otwieranie drzwiczek po każdym praniu. Dokładnie wytrzyj gumowy kołnie rz do sucha, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. W pojemnikach na detergenty może gromadzić się pleśń. Dlatego zaleca się otwieranie zawierających je szuflad po każdym praniu. Po praniu należy wyjąć ubrania i natychmiast je wysuszyć. Zaleca się również ustawienie pralki na pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza raz w tygodniu i nie umieszczanie ubrań w bębnie. Jest to "puste pranie", które pozwoli pralce oczyścić się.

Może masz inne sposoby na czyszczenie pralki? Podziel się nimi w komentarzu! Przeczytaj nasze poprzednie posty, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, jak dbać o zmywarkę lub inne urządzenia!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾