Domowe porady

Jak czyścić kostkę brukową? Proste sposoby

Kostka brukowa może być wykorzystywana jako element dekoracyjny i praktyczne rozwiązanie dla naszych posesji. Problemem jest jej czyszczenie. Jest tania i dobrze wygląda, ale nie jest łatwe. Jeśli zaniedbamy naszą kostkę brukową, porośnie mchem, zmieni kolor, pojawią się brudne plamy i będzie wyglądała niechlujnie. Jak czyścić kostkę brukową? To proste!

Spis treści

  • Jak czyścić kostkę brukową?
  • Jak często należy czyścić kostkę brukową?
  • Jak usunąć olej z kostki brukowej?
  • Jak usunąć mech z kostki brukowej?
  • Czyszczenie kostki brukowej z gumy do żucia i cementu

Jak czyścić kostkę brukową?

Sposób czyszczenia kostki brukowej zależy od rodzaju plam i poziomu ochrony powierzchni.

Czyszczenie impregnowanej kostki brukowej jest znacznie łatwiejsze. Są one chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Impregnowaną kostkę brukową można czyścić wodą, łagodnym detergentem i szczotką o szorstkim włosiu. Brak powłoki ochronnej sprawia, że kostka brukowa jest narażona na wszelkie plamy i zabrudzenia. Dlatego też jest bardzo trudna do czyszczenia. W tym celu potrzebny będzie specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej. Środek ten wnika głęboko w pory i usuwa brud bez uszkadzania nawierzchni.

Jak często należy czyścić kostkę brukową?

Regularna konserwacja jest niezbędna. Ważna jest konserwacja kostki brukowej ze względów estetycznych. Na tym zależy większości ludzi. Aby utrzymać kostkę brukową w czystości, należy ją czyścić co najmniej trzy razy w roku, przed, w trakcie i po okresie wakacyjnym. Wiosną usuniemy wilgoć pochodzącą z topniejącego śniegu. Latem usuwamy mech i chwasty ze szczelin w kostce brukowej. Natomiast jesienią ważne jest oczyszczenie i zaimpregnowanie jej powierzchni. Latem powinniśmy zamieść powierzchnię, a zimą usunąć śnieg. Sól zniszczy strukturę kostki. Przed zamiataniem należy posypać kostkę piaskiem.

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Najczęstszymi plamami na kostce brukowej, które są trudne do usunięcia, są plamy z oleju silnikowego, tłustego brudu i smaru. Są one trudniejsze do usunięcia, ponieważ wnikają w powierzchnię kostki brukowej. Nawet jeśli kostka brukowa została zabezpieczona, jeśli plamy nie zostaną szybko usunięte, mogą trwale uszkodzić jej wygląd i strukturę. Plamy z oleju można usunąć tak szybko, jak to możliwe, używając silnego strumienia ciepłej wody i płynu odtłuszczającego (np. płynu do mycia naczyń). Plama powinna zniknąć po spłukaniu i osuszeniu wodą. Jeśli to nie zadziała, można spróbować użyć specjalnego płynu przeznaczonego do czyszczenia kostki brukowej.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Najpierw usuniemy mech ręcznie. W sklepach można znaleźć narzędzia do ręcznego usuwania narośli. Korzenie roślin można usunąć z ziemi, zmniejszając szansę, że rośliny powrócą. Chodniki, które zostały uszkodzone przez wilgoć, szybko zarastają mchem. W tym celu można użyć palnika gazowego, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Do usuwania mchu spomiędzy kostki brukowej używaj octu. Jest to ekologiczny środek, który nie zaszkodzi kostce brukowej ani nie zatruje gleby. Roztwór sporządza się zazwyczaj mieszając ocet z wodą w proporcji 2:1, z przewagą octu. Produkt możemy nanieść na zarośnięty obszar za pomocą pędzla lub opryskiwacza. Jeśli mech jest bardzo odporny, należy użyć czystego octu, bez rozcieńczania. Ważne jest, aby chronić oczy i nos podczas rozpylania. Po kilku dniach efekt będzie zauważalny. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Czyszczenie kostki brukowej z gumy do żucia i cementu

Niektóre plamy mogą być spowodowane zaniedbaniem, np. podczas remontu terenu wokół domu lub czyimś brakiem kultury (żucie gumy do żucia). Plamy z farby, zaprawy lub cementu na chodniku należy usuwać zaraz po ich wyschnięciu. Zwykle wystarczy zeskrobać plamy, a następnie umyć chodnik wodą, przy pomocy myjki ciśnieniowej. Zabrudzenia te można usunąć za pomocą piasku lub szlifowania specjalnymi tarczami.

Sprawdź nasz poradnik, jak czyścić grill podczas czyszczenia kostki brukowej!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾