Domowe porady

Jak prać puchową kołdrę, według ekspertów

Kołdra puchowa to lekki, oddychający sposób na zapewnienie sobie ciepła i przytulności w nocy. Ponadto, kołdry puchowe są bardzo uniwersalne: wystarczy wymienić poszewkę na kołdrę, gdy masz na to ochotę, aby zmienić estetykę swojej sypialni. Choć kołdry puchowe oferują pewne wyjątkowe korzyści, ich pielęgnacja jest nieco bardziej skomplikowana niż np. w przypadku podstawowych kołder. Oprócz poszewki na kołdrę, należy również wyprać samą kołdrę puchową.

Na szczęście wszystko, czego potrzebujesz, aby bezpiecznie i skutecznie wyprać swoją kołdrę, to trochę czasu i odrobina strategii. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak prać puchową kołdrę, według trzech ekspertów od prania i czyszczenia. Dowiedz się, jak utrzymać świeżość i przytulność puchowej kołdry przez długi czas.

Poznaj eksperta

  • Lindsey Boyd jest współzałożycielką firmy The Laundress, ekologicznej kolekcji środków piorących, detergentów i produktów do czyszczenia domu.
  • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, firmy sprzątającej z siedzibą w Teksasie.
  • Lauren Bowen jest dyrektorem ds. operacji franczyzowych w firmie sprzątającej Two Maids and a Mop.


The Home Consultant

Jak często należy prać puchową kołdrę?

Oto dobra wiadomość: możesz wyprać swoją puchową kołdrę w pralce. Ale jak często faktycznie trzeba wziąć swój do pralni? Jeśli chronisz wnętrze kołdry pokrowcem, Boyd mówi, że wystarczy prać ją tylko raz w sezonie. Twoja kołdra będzie wymagała więcej uwagi.

"Pokrowce na kołdry powinny być na rotacji prania 1-2 miesiące, w zależności od tkaniny i twojego stylu życia - mniej dla jedwabiu, więcej dla właścicieli zwierząt domowych", dodaje. Oczywiście sugestia Boyda to tylko ogólna zasada: jeśli Twoja puchowa kołdra lub kołdra ulegną zabrudzeniu, będziesz musiał wyprać je wcześniej.

Być może trzeba będzie też nieco wcześniej zaplanować. Ponieważ kołdry puchowe mogą być nieporęczne, Varela mówi, że w zależności od wielkości domowej pralki, pranie może wymagać wycieczki do pralni.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Będziesz potrzebował kilku kluczowych składników do prania puchowej kołdry, ale na szczęście prawdopodobnie masz już wiele z nich pod ręką:

  • Pralka i suszarka i/lub clothesline
  • Twoje preferowane leczenie plam
  • Środek piorący lub mydło do prania
  • Wełniane kulki do suszenia lub piłeczki tenisowe
  • Szczotka do plam
  • Igła i nitka (opcjonalnie)

Katherine Carter

Krok 1: Wstępna obróbka kołdry

Po zdjęciu poszwy z kołdry Bowen zaleca dokładne sprawdzenie, czy nie ma na niej plam lub rozdarć. W razie potrzeby napraw rozdarcia za pomocą igły i nici przed praniem - nie chcesz przecież stracić żadnych piór. Następnie potraktuj wszelkie plamy, które znajdziesz, preferowanym (najlepiej delikatnym) środkiem do usuwania plam do wyboru.

Dla rozlanego jedzenia lub żółknięcia z powodu potu, będziesz chciał enzymatyczny odplamiacz. Zastosuj leczenie plamy bezpośrednio do kołdry, pracując go do tkaniny z palcami lub dedykowanej szczotki plamy.

Jeśli wolisz nie używać chemikaliów na kołdrze, Varela mówi, że możesz również użyć pasty DIY składającej się z sody oczyszczonej i wody na dotkniętych obszarach przed praniem. Wystarczy dodać odpowiednią ilość wody do małej miseczki z sodą oczyszczoną, aby stworzyć pastę, a następnie nałożyć ją na plamę i pocierać palcami lub szczotką.

Krok 2: Wyprać kołdrę

Po wstępnej obróbce puchowej kołdry, nadszedł czas na jej wypranie. Skuteczne pranie kołdry wymaga nieco więcej uwagi niż zwykły ładunek prania, więc upewnij się, że przestrzegasz każdego kroku.

Bowen sugeruje, aby rozłożyć kołdrę w pralce tak bardzo, jak to możliwe, aby nic nie było zbite, a następnie wrzucić stare kulki do suszarki, aby zapobiec tworzeniu się grudek podczas cyklu prania.

Ustaw pralkę na cykl delikatny lub łagodny, a następnie dodaj delikatny i bezbielnikowy detergent, aby uniknąć powstawania osadów po praniu. Boyd mówi, że najlepiej jest prać kołdry puchowe same, aby uniknąć splątania, i zaleca zawsze używać najzimniejszej możliwej wody.

Przed wrzuceniem kołdry do suszarki należy ją jeszcze raz przejrzeć. "Puchowe kołdry mogą się składać i zatrzymywać mydło w praniu, więc po zakończeniu cyklu prania sprawdź, czy nie ma w nich resztek mydła" - mówi Bowen. "Jeśli zauważysz jakieś, wypłucz i ponownie odwiruj na delikatnym".

Krok 3: Wysusz kołdrę

Tak, puchową pościel można umieścić w suszarce. Aby uzyskać najbardziej udane wykończenie, Boyd sugeruje ustawienie suszarki na niski cykl ciepła / niski cykl suszenia. Aby pomóc w redystrybucji i spulchnieniu piór i wypełnienia, dodaj do cyklu wełniane kulki do suszenia lub czyste piłeczki tenisowe. Unikaj płynu do zmiękczania tkanin lub arkuszy do suszenia, które według Vareli mogą pokryć pióra puchowej kołdry i sprawić, że będzie ona mniej puszysta.

Włączaj cykl ponownie w razie potrzeby, aż nie będzie śladu wilgoci - resztki wilgoci, jak mówi Boyd, mogą powodować osadzanie się pleśni. W połowie cyklu suszenia wyjmij kołdrę i potrząśnij nią, aby rozłożyć pióra, a następnie rozbijaj rękami pozostałe grudki, zanim umieścisz ją z powrotem w suszarce. Według Bowena, pomoże to również uniknąć kłopotliwych śladów spalenizny na zewnętrznej stronie kołdry puchowej.

Dodaje, że suszenie puchu może trwać nawet do trzech godzin, więc musisz się nastawić na długi czas. Jeśli chcesz, możesz wyciągnąć kołdrę, gdy jest sucha w około 85%, a następnie zakończyć na sznurku do wieszania ubrań.

Jeśli puchowe wypełnienie zbija się w grudki po wyjęciu kołdry z suszarki, Boyd mówi, że prawdopodobnie obecny jest nadmiar wody i należy rozpocząć kolejny cykl suszenia.

Studio Jenn Pablo

Jak utrzymać puchową kołdrę dłużej w czystości

Choć powinieneś dążyć do prania puchowej kołdry mniej więcej raz na sezon, istnieje kilka sposobów na utrzymanie jej w świeżości pomiędzy praniami. Częstsze pranie kołdry (i uważanie, aby uniknąć rozlania i bałaganu w łóżku) może pomóc w utrzymaniu świeżości wewnętrznej kołdry puchowej.

Boyd sugeruje również parzenie kołdry puchowej pomiędzy praniami, aby pomóc usunąć alergeny i bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Nigdy nie używaj żelazka ani krochmalu do puchowej kołdry. Jeśli nie masz parownicy lub chcesz szybciej rozwiązać problem, możesz również spryskać ją odświeżaczem do tkanin pomiędzy praniami.

Oto twój kompletny przewodnik czyścić twój ściany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾