Porządki w domu

Jak czyścić mosiądz, aby lśnił jak nowy

Klasycznie modny mosiądz może nadać każdej przestrzeni elegancki, staroświecki klimat, nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany w szufladach, gałkach do drzwi i innych akcesoriach. Jednak piękno mosiądzu idzie w parze z jego reputacją jako materiału szczególnie trudnego do czyszczenia.

Jednak czyszczenie mosiądzu nie jest wcale takie trudne. Tak, potrzebuje trochę dodatkowego TLC, ale czyszczenie mosiądzu jest łatwym (jeśli zaangażowanym) zadaniem, możliwym do wykonania z pomocą smaru do łokci i zszywek do spiżarni, które prawdopodobnie już masz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak często powinieneś czyścić swój mosiądz, jakie są różne sposoby czyszczenia i jak utrzymać mosiądz w czystości dłużej.

Cathie Hong Interiors

Jak często należy czyścić mosiądz?

Z czasem brud i tłuszcz mogą stępić mosiądz i spowodować, że straci on swój blask. Może zacząć wyglądać na ciemniejszy, zmatowiały i brudny. Może to nastąpić szybciej w zależności od tego, jak bardzo mosiądz jest narażony na działanie czynników zewnętrznych lub jak często jest używany.

Kiedy już zauważysz, że twój mosiężny sprzęt stracił swój blask, nadszedł czas, aby go wyczyścić. Jeśli jednak próbujesz uzyskać patynę na swoim mosiądzu, trzymaj się z dala od ściernej pasty czyszczącej i zamiast tego użyj wilgotnej szmatki.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Prawdopodobnie masz już wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebował do czyszczenia mosiądzu. Wszystko, czego będziesz potrzebował, aby Twój mosiądz był znowu w tip-top formie to kilka zszywek ze spiżarni (i trochę tłuszczu w łokciach). Oto, co powinieneś zebrać, zanim zaczniesz:

 • Mała miska
 • Rękawiczki
 • Szczotka do szorowania
 • Mąka
 • Sól
 • Biały ocet
 • Czyste ściereczki
 • Ketchup lub pasta pomidorowa (opcjonalnie)
 • Brasso lub Bar Keeper's Friend (opcjonalnie)

Amy Bartlam Photography

Krok 1: Kilka uwag

Zanim zaczniesz szorować mosiądz, aż będzie lśnił czystością, upewnij się, że to, co czyścisz, jest rzeczywiście mosiężne. Wiele przedmiotów ma tylko mosiężną powłokę i nie jest w pełni mosiężna. Aby to sprawdzić, umieść magnes na mosiężnym elemencie. Jeśli się nie przyklei, to jest to mosiądz.

Dodatkowo, jeśli Twój mosiądz jest zabytkowy lub antyczny, uważaj na polerowanie patyny. Domowe lub komercyjne środki ścierne mogą uszkodzić ten wiekowy wygląd. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry lub zabierz ją do profesjonalisty.

Jeszcze jedna rzecz: jeśli twój mosiądz jest lakierowany (wiele nowszych mosiężnych sprzętów jest), wszystko, co musisz zrobić, aby go wyczyścić, to przetrzeć go wilgotną ściereczką nasączoną ciepłą wodą.

Krok 2: Stwórz swoją mieszankę czyszczącą

Po upewnieniu się, że twój mosiądz jest mosiądzem, i że nie jest szczególnie stary lub nowy, czas zacząć. Chwyć małą miskę i wymieszaj łyżeczkę soli w 1/2 szklanki białego octu z taką ilością mąki, aby powstała lepka pasta.

Amy Bartlam Photography

Krok 3: Przetestuj ją

Zanim nałożysz pastę czyszczącą na cały mosiądz, przetestuj ją w mało widocznym miejscu. Pocieraj trochę i pozostaw na 10-15 minut przed usunięciem, spłukaniem i wysuszeniem. Jeśli wszystko wygląda dobrze, przejdź do następnego kroku.

Krok 4: Zastosuj pastę

Używając cienkich rękawic i szczotki do czyszczenia, pocieraj pastę czyszczącą na całym mosiądzu, ale nie szalej zbytnio z ilością - mniej znaczy więcej. Po wykonaniu tej czynności, pozwól paście usiąść na elemencie na 10 do 15 minut.

Krok 5: Wyczyść ją.

Po tym jak pasta będzie na mosiądzu wystarczająco długo, spłucz ją ciepłą wodą. Następnie użyj czystej szmatki, aby go wysuszyć, polerując go okrężnymi ruchami. Teraz czas podziwiać swój jak nowy mosiądz.

Polerowanie to jedno z tych słów, które być może słyszałeś wielokrotnie, ale możesz nie być pewien, co ono właściwie oznacza. Aby wypolerować mosiądz, należy pocierać czystą i suchą szmatkę (np. frotte lub mikrofibrę) o przedmioty małymi, kolistymi ruchami.

Cathie Hong Interiors

Inny sposób na czyszczenie mosiądzu: Ketchup

Inny gwiezdny sposób dostawać twój mosiądz musujący czysty jest używać ketchup lub pomidorową pastę. Pocieraj odrobinę sosu na mosiądz, pozostaw na godzinę, a następnie wyczyść element ciepłą wodą i wypoleruj do sucha.

Jak dziwnie to może brzmieć, kwasowość pomidorów czyni je idealnym środkiem czyszczącym dla szczególnie twardych zmatowień.

Kupiony w sklepie sposób na czyszczenie mosiądzu

Jeśli nie chcesz tworzyć kuchennej mikstury lub smarować ketchupem swoich cennych pamiątek, możesz użyć także kupionego w sklepie środka czyszczącego. Rozważ sprawdzone środki czyszczące, takie jak Bar Keeper's Friend lub Brasso.

Oba są poniżej 10 dolarów, a będziesz ich używać podobnie jak pasty DIY - nałóż, szoruj, poczekaj, spłucz i wypoleruj. Upewnij się, że stosujesz je w rękawiczkach.

Brexton Cole Interiors

6 porad, jak utrzymać mosiądz w czystości na dłużej

Czyszczenie mosiądzu nie jest może aż tak trudne, ale nie jest też spacerkiem po parku. Stwórz mniej pracy dla przyszłego siebie, stosując się do tych wskazówek, aby utrzymać mosiądz w czystości na dłużej.

 1. Jeśli używasz mosiężnych misek i patelni, wyczyść je natychmiast po użyciu. Pozostawienie ich brudnych może uszkodzić metal i spowodować jego zmatowienie.
 2. Zakładając, że mosiądz nie jest gałką do drzwi ani klamką, staraj się dotykać go jak najrzadziej. Im mniej odcisków palców, tym mniej tłuszczu i oleju będzie się na nim gromadzić.
 3. Aby mosiądz nie zmatowiał, po wyczyszczeniu przedmiotu nałóż na niego cienką warstwę oleju lnianego lub mineralnego za pomocą miękkiej szmatki frotte.
 4. Regularne polerowanie i odkurzanie ściereczką z mikrofibry sprawi, że Twój mosiądz będzie wolny od kurzu i zminimalizuje matowienie.
Czyszczenie konserwacyjne sprawi, że Twój mosiądz nie będzie musiał być zbyt często czyszczony i szorowany - robienie tego zbyt często może sprawić, że Twój mosiądz łatwo zmatowieje. Cokolwiek robisz, nie umieszczaj swojego mosiądzu w zmywarce. Wycieczka w zmywarce to bilet w jedną stronę do krainy zmatowienia dla mosiądzu. Oto jak polerować srebro i zachować lśniące sztućce

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾