Porządki w domu

Jak wyczyścić prysznic i utrzymać go w absolutnym blasku

Nie powinno być niespodzianką, że trzeba oczyścić prysznic. Pod prysznicem widzimy się w najbrudniejszym wydaniu, więc nie ma czasu na gromadzenie się piany z mydła, pleśni i innych śmieci.

"Ogólnie rzecz biorąc, łazienki mogą być pełne zarazków - a to jest szczególnie prawdziwe w przypadku pryszniców", mówi Ray Brosnan, ekspert ds. utrzymania nieruchomości i czyszczenia w Brosnan Property Solutions. "Jeśli nie czyścisz regularnie swojego prysznica, możesz zacząć widzieć takie rzeczy jak pleśń lub zarodniki pleśni tworzące się na zasłonie prysznicowej i płytkach".

A bakterie mogą zbierać się również na głowicy prysznica. Na szczycie tego wszystkiego, piana mydlana może gromadzić się na ścianach prysznica, a plamy wody mogą zacząć tworzyć się pod prysznicem w czasie.

Obraz, który właśnie namalowaliśmy, jest dość obrzydliwy. Ale dzięki regularnej konserwacji, problemów tych można uniknąć. Aby się ich ustrzec, należy myć prysznic raz w tygodniu. (Tak, naprawdę.) Ale jeśli będziesz trzymać się tego harmonogramu, czyszczenie, które musisz wykonać, nie powinno być trudne.

Poznaj eksperta

 • Ray Brosnan jest ekspertem w dziedzinie utrzymania i czyszczenia nieruchomości w Brosnan Property Solutions, firmie zajmującej się rozwiązaniami w zakresie nieruchomości, obsługującej zarówno klientów indywidualnych, jak i komercyjnych.
 • Will Cotter jest dyrektorem operacyjnym HappyCleans, firmy sprzątającej z siedzibą w Oklahoma City.
 • Stephanie Cooper jest przedstawicielem Top Cleaners London, firmy sprzątającej z siedzibą w Londynie.
 • Derek Chiu i Leslie Tam są współzałożycielami i dyrektorami UrbanMop, firmy sprzątającej z siedzibą w Ottawie.

Cathie Hong Interiors

Jak często należy czyścić prysznic?

Porozmawiaj z każdym ekspertem od sprzątania, a usłyszysz tę samą radę: musisz myć prysznic raz w tygodniu - i dokładnie tym podzielił się z nami Will Cotter, dyrektor operacyjny HappyCleans. Chociaż cotygodniowe czyszczenie może wydawać się dużo, powinno pomóc ci utrzymać prysznic w najlepszej formie.

Niestety, ta zasada ma swoje zastrzeżenia: niektóre części prysznica wymagają czyszczenia częściej niż raz w tygodniu, a inne wystarczy czyścić co kilka tygodni.

"Istnieją pewne ogólne zasady i harmonogramy, których każdy powinien przestrzegać, jeśli chodzi o sprzątanie łazienki" - mówi Stephanie Cooper, przedstawicielka Top Cleaners London. (A zespół Top Cleaners London uprzejmie przeprowadził nas przez wszystkie te zasady, poniżej).

Najlepsze naturalne produkty czyszczące, które warto dodać do swojego arsenału sprzątania

Co należy czyścić po każdym prysznicu:

 • Szklane drzwi od prysznica: Wytrzyj je.
 • Szklane ściany prysznica: Przetrzyj je.
 • Odpływ prysznicowy: Usuń włosy i inne zanieczyszczenia z odpływu, a następnie wytrzyj go.

Co należy czyścić raz w tygodniu:

 • Kabina prysznicowa: Dokładnie wyczyść wszystko - łącznie ze ścianami, podłogą i odpływem.
 • Uchwyt drzwi prysznicowych: Przetrzyj antybakteryjnym uniwersalnym środkiem czyszczącym.
 • Wszelkie powierzchnie chromowane: Umyj je specjalistycznym detergentem, aby uniknąć uszkodzenia przez kamień.
 • Mata kąpielowa z tkaniny: Wrzuć ją do prania.
 • Ręczniki: Wrzuć je do prania.

Co należy czyścić co miesiąc:

 • Odpływ prysznica: Oprócz czyszczenia go po każdym prysznicu, raz w miesiącu głęboko wyczyść go środkiem do czyszczenia odpływów.
 • Głowica prysznicowa: Głębokie czyszczenie co 2-4 tygodnie.
 • Płytki prysznicowe: Głębokie czyszczenie w celu usunięcia kamienia i grzybów.
 • Zasłona prysznicowa: Wrzuć ją do pralni lub wypierz ręcznie.
 • Silikonowa mata do kąpieli: Głęboko wyczyść ją używając detergentu.

A kiedy zespół Top Cleaners London mówi "po każdym prysznicu", naprawdę ma to na myśli. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, najlepszym momentem na czyszczenie prysznica jest ten tuż po wzięciu kąpieli.

"To prawda, że najlepszy czas na czyszczenie prysznica jest tuż po użyciu go" - mówi Cotter. Ponieważ prysznic jest już mokry, nie będziesz musiał używać tak dużo wody podczas czyszczenia, mówi. A według Cottera, para wodna z prysznica może poluzować niektóre zabrudzenia i brud na ścianach.

"Czyszczenie prysznica po jego użyciu to naprawdę dobry czas, ponieważ minimalizuje szanse na plamy wody, brud i pleśń budujące się", Derek Chiu i Leslie Tam, współzałożyciele i dyrektorzy UrbanMop, mówią. "Jednak jest to bardzo mało prawdopodobne, aby niektóre gospodarstwa domowe to robiły, zwłaszcza jeśli większość domowników bierze prysznic wieczorem".

Jeśli nie masz ochoty na czyszczenie prysznica zaraz po tym, jak się umyjesz, Chiu i Tam zalecają zmierzenie się z tym zadaniem następnego dnia rano. "To wpadnie w twoją codzienną rutynę czyszczenia i pozwoli, aby twój prysznic był świeży i czysty przed następnym użyciem", mówią.

Pure Salt Interiors

Jak wyczyścić prysznic z płytek ceramicznych

Rzeczy, których potrzebujesz:

 • Kupiony w sklepie środek do czyszczenia fug lub soda oczyszczona
 • Szczotka do czyszczenia z miękkim włosiem lub szczoteczka do zębów
 • Kupiony w sklepie środek do czyszczenia płytek lub biały ocet i płyn do mycia naczyń
 • Gąbka lub szczotka z miękkim włosiem
 • Stara szmata lub ściągaczka

Krok 1: Opróżnij prysznic

Zanim wytrzepiesz roztwory czyszczące lub wytrzesz ściany, będziesz chciał wykonać jeden prosty krok: usuń wszystko z prysznica. "Usuń wszystko z drogi przed rozpoczęciem czyszczenia, ponieważ będzie to niewygodne do zrobienia, gdy zaczniesz szorować i wycierać każdą powierzchnię w łazience", mówi Cooper.

Krok 2: Zmocz swoje ściany

Gdy twój prysznic jest pusty i gotowy do czyszczenia, poświęć chwilę, aby spłukać ściany i podłogę prysznica. "Zawsze powinieneś zwilżyć prysznic przed czyszczeniem, chyba że instrukcje na produkcie czyszczącym mówią inaczej" - mówi Cooper.

Dlaczego? Zwilżając ściany, możesz spłukać kurz, brud i inne luźne zanieczyszczenia, dzięki czemu produkty czyszczące będą mogły łatwiej pracować.

Krok 3: Delikatnie szoruj swoją fugę

Przyjrzyj się swojej fugie. Czy zauważyłaś pleśń? Jeśli twoja fuga jest przebarwiona, prawdopodobnie jest na niej pleśń - i to jest świetne miejsce do rozpoczęcia głębokiego czyszczenia.

Jeśli chodzi o czyszczenie fug, masz kilka opcji. "Możesz kupić środek do czyszczenia fug, aby usunąć pleśń", mówią Chiu i Tam. Możesz również zrobić pastę czyszczącą DIY, używając pół filiżanki sody oczyszczonej i kilku łyżeczek wody. (Brosnan mówi, że 8-9 łyżek wody powinno załatwić sprawę).

Jeśli zdecydujesz się na użycie kupionego w sklepie środka do czyszczenia fug, postępuj zgodnie z instrukcjami na butelce. A jeśli pójdziesz trasą DIY, pozwól paście usiąść na trochę przed wytarciem go. "Niech roztwór czyszczący spoczywa na fugach przez około 10 minut, a następnie wyszoruj resztki szumowin szczotką" - mówią Chiu i Tam. Pamiętaj, aby szorować delikatnie, aby nie uszkodzić fugi.

Podczas czyszczenia fug, trzymaj się z dala od ostrych środków chemicznych. "Ostre środki chemiczne o wysokiej kwasowości mogą przedwcześnie zużywać fugę, co może sprawić, że Twoja płytka będzie wyglądać źle i poluzuje się" - mówią Chiu i Tam.

Krok 4: Spryskaj i wyszoruj płytki

Kiedy fuga wygląda już dobrze, nadszedł czas na wyczyszczenie płytek pod prysznicem. Ponownie, będziesz miał możliwość użycia domowego środka czyszczącego lub kupionego w sklepie.

Aby wykonać swój DIY rozwiązanie czyszczące, Chiu i Tam polecam nixing 1 filiżankę ciepłej wody, 2 filiżanki białego octu, i 1 łyżeczka mydła do mycia naczyń i umieszczenie tej mieszaniny wewnątrz butelki z rozpylaczem. "Rozpyl roztwór na płytce i pozostaw go na około 10-15 minut", mówią. "Następnie weź gąbkę lub szczotkę do szorowania, aby usunąć nadmiar szumowin ze ścian".

Jeśli zdecydujesz się użyć kupionego w sklepie środka czyszczącego, upewnij się, że dostaniesz taki, który jest przeznaczony do płytek łazienkowych. "Następnie powtórz te same kroki, aby osiągnąć najbardziej optymalne wyniki" - mówią. (Pamiętaj, aby sprawdzić butelkę środka czyszczącego, aby dowiedzieć się, jak długo powinieneś pozwolić mu siedzieć przed wytarciem go).

Krok 5: Spłucz i osusz prysznic

Po zakończeniu czyszczenia, włącz prysznic i użyj wody, aby spłukać wszystkie środki czyszczące, których właśnie użyłeś. Następnie wysusz swoje ściany używając starej szmaty lub ściągaczki.

"Suszenie ścian po czyszczeniu prysznica jest ważne" - mówi Cotter. "Pozostawienie ich w wilgoci może spowodować rozwój pleśni i grzybów, a także plamy wodne".

Sarah Fultz Interiors

Jak wyczyścić prysznic z włókna szklanego

Potrzebne rzeczy:

 • Uniwersalny środek czyszczący
 • Gąbka
 • Stara szmata lub ściągaczka

Krok 1: Opróżnij prysznic

Po pierwsze: Wyjmij wszystko z prysznica. Usuń z niego szampony, odżywki, mydła i maszynki do golenia.

Krok 2: spłucz szybko wodę pod prysznicem

Następnie włącz prysznic. "Umyj prysznic letnią wodą, aby pozbyć się kurzu, włosów, włókien lub innych małych cząstek" - mówi Cooper. A jeśli zauważysz jakieś zabłąkane włosy w odpływie prysznicowym, teraz jest świetny moment, aby się ich pozbyć.

Krok 3: Spryskaj prysznic uniwersalnym środkiem czyszczącym

Według Coopera, prysznice z włókna szklanego są niezwykle łatwe do czyszczenia i konserwacji. "Możesz łatwo wyczyścić prysznic z włókna szklanego za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego lub specjalistycznego detergentu" - mówi. Kup więc odpowiedni środek czyszczący i postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na butelce.

Pozostaw środek czyszczący na tak długo, jak nakazuje jego butelka. Następnie delikatnie wcieraj go gąbką.

Podczas czyszczenia prysznica z włókna szklanego, Cooper zaleca trzymanie się z dala od produktów ściernych i szczotek z twardym włosiem. Te szorstkie przedmioty mogą porysować prysznic.

Krok 4: Spłucz i osusz prysznic

Zakończ swoje głębokie czyszczenie spłukując ściany. "Umyj je zimną wodą, szorując prysznic gąbką" - mówi Cooper. Upewnij się, że woda, której używasz, jest zimna. Według Coopera, gorąca woda może spowodować, że niektóre środki czyszczące spienią się, przez co trudniej będzie je zetrzeć.

Gdy ściany są już czyste i spłukane, poświęć chwilę na ich osuszenie za pomocą starej szmaty lub ściągaczki. "Naprawdę musisz wysuszyć swój prysznic najlepiej jak potrafisz, aby zapobiec rozwojowi pleśni" - mówi Brosnan. (Zaleca on w szczególności osuszenie narożników prysznica, ponieważ mogą one stanowić gorące punkty dla pleśni).

Ashley Montgomery Design

Jak wyczyścić kamienny prysznic

Potrzebne rzeczy:

 • Łagodny detergent
 • Szczotka z miękkim włosiem lub stara szczoteczka do zębów
 • Kupiony w sklepie środek do czyszczenia kamienia pod prysznicem
 • Miękki ręcznik
 • Amoniak *opcjonalnie
 • Kupiony w sklepie uszczelniacz do kamienia

Krok 1: Opróżnij swój prysznic

Zacznij od usunięcia wszystkiego z prysznica. Chcesz się upewnić, że nic nie blokuje ci drogi, kiedy będziesz czyścić ściany, półki i podłogę pod prysznicem.

Krok 2: Delikatnie szoruj swoją fugę

Jeśli zauważysz pleśń na fugach, zacznij od ich oczyszczenia. "Podczas pełnego czyszczenia kamiennego prysznica zacznij od użycia starej szczoteczki do zębów i łagodnego detergentu z mydłem, aby wyszorować fugi pomiędzy płytkami i podłogą" - mówi Cotter. Pamiętaj, aby szorować delikatnie, aby nie uszkodzić fugi.

Krok 3: Spryskaj i wytrzyj ściany

Gdy fuga jest już w dobrej formie, czas na wyczyszczenie kamieni wyłożonych pod prysznicem. Zamiast używać uniwersalnego środka do czyszczenia łazienek, poszukaj środka czyszczącego, który jest specjalnie zaprojektowany dla kamiennych pryszniców. (Cotter zaleca znalezienie środka czyszczącego o neutralnym pH lub niekwaśnego, jeśli to możliwe).

Następnie rozpyl roztwór na całej powierzchni prysznica i pozostaw go na tak długo, jak zostało to zalecone. Na butelce środka czyszczącego powinna znajdować się dokładna informacja, co należy zrobić w tym przypadku. Gdy nadejdzie czas na wytarcie roztworu czyszczącego, Cotter zaleca, by zrobić to miękką ściereczką, np. ręcznikiem z mikrofibry. To powinno uchronić kamienie przed uszkodzeniem podczas czyszczenia.

Chcesz utrzymać swój kamienny prysznic w dobrej formie pomiędzy głębokimi czyszczeniami? "Przetrzyj kamień i wszelkie szczeliny fugowe codziennie miękką szmatką", mówi Cotter. A jeśli nie bierzesz prysznica codziennie, rozważ zrobienie tego po każdym prysznicu.

Krok 4: Delikatnie szoruj kamienie, aby usunąć osad z mydła

Jeśli masz do czynienia z poważnym nagromadzeniem piany z mydła, być może będziesz musiał wyczyścić swój prysznic nieco dokładniej. Cotter zaleca stworzenie roztworu czyszczącego DIY poprzez zmieszanie amoniaku z wodą. Następnie delikatnie wyszoruj ręczniki miękką szmatką. Szoruj tak długo, aż twój prysznic będzie wyglądał czysto.

Podczas czyszczenia kamiennego prysznica, będziesz chciał trzymać się z dala od ostrych produktów, szorstkich gąbek i szczotek o twardym włosiu. "Ostre środki czyszczące mogą odbarwić i uszkodzić [kamienie] i fugi" - mówi Cotter. "A szorstkie gąbki mogą porysować płytki".

Krok 5: Spłukać, wysuszyć i ponownie uszczelnić

Kiedy prysznic jest już czysty, pozostaje tylko kilka rzeczy do zrobienia. Po pierwsze, musisz włączyć prysznic, aby móc spłukać wszystkie środki czyszczące, których właśnie użyłeś. Następnie musisz osuszyć prysznic miękkim ręcznikiem.

Po tym, może chcesz rozważyć ponowne uszczelnienie prysznica. Kamienne prysznice muszą być ponownie uszczelnione z uszczelniaczem kamienia co 6-12 miesięcy. To utrzymuje kamienie w tip-top kształcie i pomaga chronić je przed uszkodzeniem.

Ponieważ musi to nastąpić tylko raz lub dwa razy w roku, nie musisz tego robić przy każdym czyszczeniu prysznica. Ale jeśli nie robiłeś tego przez ponad 6 miesięcy, prawdopodobnie należy ci się ponowne uszczelnienie. Weź kupiony w sklepie uszczelniacz do kamienia i postępuj zgodnie z instrukcjami, które ci daje.

Katie Hodges Design

Jak wyczyścić głowicę prysznica

Potrzebne rzeczy:

 • Biały ocet
 • Plastik
 • Gumowa taśma *opcjonalnie
 • Szczotka z miękkim włosiem lub stara szczoteczka do zębów

Krok 1: Namocz głowicę prysznicową w occie

Aby prawidłowo wyczyścić głowicę prysznicową, musisz namoczyć ją w białym occie. Możesz to zrobić na jeden z dwóch sposobów. Możesz albo zdjąć głowicę prysznicową i namoczyć ją w plastikowej torbie pełnej octu, albo wypełnić plastikową torbę octem i przymocować ją do głowicy prysznicowej za pomocą gumki. (Druga metoda może być nieco trudniejsza do wyciągnięcia, ale oszczędza ci konieczności zdejmowania głowicy prysznicowej ze ściany, a następnie ponownego jej zainstalowania).

Kiedy już ustalisz metodę moczenia, daj swojej głowicy prysznicowej czas na namoczenie. "Pozostaw głowicę prysznicową, aby usiąść na co najmniej kilka godzin", mówi Brosnan. "Jeśli twoje urządzenie jest szczególnie brudne, zostaw je na noc".

Krok 2: Opłucz i wyszoruj swoją głowicę prysznicową

Kiedy głowica prysznicowa skończy się moczyć, opłucz ją gorącą wodą. Następnie podłącz ją ponownie do prysznica (jeśli ją zdjąłeś). Z głowicą na miejscu, włącz prysznic. "Niech gorąca woda przepływa przez głowicę prysznicową przez kilka minut" - mówi Brosnan.

Jeśli zauważysz brud na dyszach głowicy prysznicowej, delikatnie wyszoruj je za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub starej szczoteczki do zębów.

Podczas czyszczenia głowicy prysznicowej, Brosnan zaleca trzymanie się z dala od szczotek z twardym włosiem i wybielacza. Szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić wykończenie głowicy prysznicowej, a wybielacz może sprawić, że głowica będzie bardziej podatna na gromadzenie się bakterii - mówi.

Katie Martinez

Wskazówki, jak dłużej utrzymać czystość pod prysznicem

Najłatwiejszy sposób na utrzymanie prysznica w dobrej formie między kolejnymi głębokimi czyszczeniami? Regularna pielęgnacja. Wycieraj prysznic za każdym razem, gdy go używasz, trzymaj się swojego tygodniowego harmonogramu sprzątania i upewnij się, że po czyszczeniu wysuszysz prysznic.

"Upewnij się, że wytarłeś wszystkie skropliny zaraz po wzięciu prysznica i zaplanuj sprzątanie łazienki co tydzień" - mówią Chiu i Tam. Podczas tych wycierań po prysznicu, Chiu i Tam zalecają użycie ściągaczki do prysznica. Możesz użyć ściągaczki, aby usunąć brud ze ścian, gdy są jeszcze mokre. Możesz też użyć ściągaczki do osuszenia ścian, gdy są już czyste.

Jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić? Miej oko na swój caulk (biały materiał wyściełający rogi twojego prysznica). "Zaprojektowany, aby utrzymać wodoszczelne uszczelnienie, kaulka zatrzymuje wilgoć przed dostaniem się za płytkami lub ścianami twojego prysznica" - mówi Brosnan. "Jeśli to zaczyna odpryskiwać lub odchodzić, uzyskaj jego wymianę. Jeśli nawet najmniejsza odrobina wody dostanie się za caulk, pleśń wkrótce podąży za nią".

Te hacki czyszczenia łazienki przekonają cię, abyś podjął się tego zadania

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾