Porządki w domu

Jak czyścić aksamit w 5 prostych krokach

Wprowadzenie aksamitu do swojego domu to świetny (i łatwy) sposób na dodanie odrobiny luksusu do każdej przestrzeni. Po pierwsze, aksamit może dodać głębi pomieszczeniu, w przeciwieństwie do standardowych tkanin. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych materiałów, aksamit jest zaskakująco trwały - jest więc możliwe, że aksamitny element będzie Ci służył przez wiele lat.

Kluczem do utrzymania aksamitu, tak jak w przypadku każdej innej tkaniny, jest upewnienie się, że jest on odpowiednio pielęgnowany przez cały czas. A częścią konserwacji jest zrozumienie, jak czyścić aksamit (i jak go nie czyścić).

Niezależnie od tego, czy masz w domu meble tapicerowane aksamitem, aksamitne zasłony, czy jakikolwiek inny rodzaj aksamitu, oto jak go czyścić, według profesjonalistów.

Najlepsza aksamitna pościel, która doda trochę luksusu do Twojej przestrzeni

Jak często należy czyścić aksamit?

To, jak często należy czyścić aksamit, zależy od kilku czynników, z których najważniejszym jest to, jak bardzo aksamit się regularnie brudzi. Na przykład, jeśli masz zwierzęta domowe lub dzieci, lub jeśli często przyjmujesz gości, to być może będziesz musiał czyścić swój aksamit częściej, gdy tylko będzie widocznie brudny. Jeśli masz aksamit, który nie jest tak podatny na zużycie lub plamy, wtedy prawdopodobnie możesz uciec od czyszczenia swoich kawałków aksamitu rzadziej.

Codzienny brud i zanieczyszczenia raczej nie zaszkodzą aksamitowi, ale jeśli twój aksamit zostanie poplamiony, zawsze najlepiej jest go wyczyścić tak szybko, jak to możliwe po rozlaniu lub zabrudzeniu, mówi Alex Varela, dyrektor generalny Dallas Maids, firmy sprzątającej z siedzibą w Teksasie.

Poznaj eksperta

  • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, firmy sprzątającej z siedzibą w Teksasie.
  • Lauren Bowen jest dyrektorem operacji franczyzowych w Two Maids & A Mop w Alabamie.
  • Finn Pegler jest właścicielem DeluxeMaid w Indianapolis.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Odkurzacz z nasadką z miękkim włosiem lub szczotką do tkanin
  • Delikatny płyn do mycia naczyń
  • Woda
  • Ściereczka nie pozostawiająca włókien
  • Suszarka do włosów (opcjonalnie)
  • Parownica (opcjonalnie)

Jak czyścić aksamit

Pierwsza rzecz, którą należy wiedzieć o czyszczeniu aksamitu: chociaż materiał ten jest z pewnością trwały w codziennym użytkowaniu, może być również wybredny. Dlatego podczas czyszczenia kluczowa jest delikatność. "Aksamit bardzo łatwo ulega uszkodzeniu, więc należy zachować ostrożność podczas próby jego czyszczenia" - mówi Finn Pegler, właściciel DeluxeMaid w Indianapolis. Zawsze sprawdzaj swoją metodę czyszczenia za pomocą testu na małym kawałku tkaniny, aby uniknąć uszkodzeń. A według Lauren Bowen, dyrektor ds. operacji franczyzowych w Two Maids & A Mop, firmie sprzątającej z Birmingham, AL, zawsze unikaj stosowania ostrych środków chemicznych (w tym wybielaczy) na aksamicie.

SolStock / Getty Images

Krok 1: Wyszczotkuj aksamit

Pierwszym krokiem, jak mówi Pegler, jest wyczyszczenie aksamitu szczotką do tkanin, która usunie wszelkie kłaczki i brud z powierzchni materiału. Według Vareli, możesz również użyć odkurzacza z miękkim włosiem, aby wyczyścić materiał, chociaż ta metoda może działać lepiej na aksamitnych krzesłach i kanapach, które mogą przechowywać okruchy i inne zanieczyszczenia w swoich szczelinach.

Krok 2: Czyszczenie punktowe

Po usunięciu zanieczyszczeń z aksamitu, poszukaj obszarów materiału, które wymagają czyszczenia punktowego. Pegler sugeruje zwilżenie niestrzępiącej się szmatki letnią wodą i delikatne przetarcie dotkniętego obszaru, poruszając się powoli w górę i w dół, aby uniknąć osadzenia plamy we włóknach aksamitu. Musisz poczekać, aż tkanina całkowicie wyschnie, aby zobaczyć, czy plama zniknie; Bowen mówi, że możesz użyć suszarki do włosów na najniższym ustawieniu, aby przyspieszyć proces.

Krok 3: Głębokie czyszczenie, jeśli trzeba

Jeśli sama woda nie poradzi sobie z brudnymi plamami na aksamicie, możesz również użyć mydła. Bowen sugeruje użycie delikatnego, zwalczającego tłuszcz mydła do naczyń. Po prostu wymieszaj dwie krople swojego mydła z kubkiem lub dwoma letniej wody. Następnie zanurz niestrzępiącą się szmatkę w roztworze myjącym i delikatnie przetrzyj aksamit do czysta.

Jeśli to tylko możliwe, trzymaj aksamit z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Zbyt dużo światła, mówi Varela, jest główną przyczyną blaknięcia koloru na aksamicie. Jeśli nie możesz trzymać swoich mebli z dala od słońca, użyj poduszek lub koca, aby przykryć powierzchnię, gdy jest słonecznie.

Krok 4: Pozostaw aksamit do wyschnięcia

Po usunięciu plam, pozwól aksamitowi całkowicie wyschnąć. Pegler mówi, że całkowite wyschnięcie aksamitu zajmuje zazwyczaj kilka godzin, ale w razie potrzeby możesz użyć suszarki, aby wysuszyć plamy.

Krok 5: Zaparuj aksamit

Na koniec włącz parownicę i paruj aksamit pod włos na delikatnym ustawieniu, aby usunąć zmarszczki lub zagniecenia. Ponieważ nie powinieneś używać ostrych środków dezynfekujących na aksamicie, parowanie jest prostym sposobem na pozbycie się zalegających zarazków.

Jak czyścić dywan, według profesjonalistów

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾