Porządki w domu

Jak czyścić i pielęgnować marmurowe blaty?

Marmur to niezaprzeczalnie luksusowy materiał. Jego reputacja wysokiej klasy rozciąga się na domy, w których detale takie jak podłogi, łazienki i lady oferują klasyczną elegancję. W ostatnich latach marmur został również włączony do bardziej swobodnych stylów dekoracyjnych: nie musisz dekorować jak włoski papież, aby mieć marmurowe blaty w swoim domu. W rzeczywistości, w połączeniu z innymi organicznymi materiałami, takimi jak drewno, może on sprawiać wrażenie ponadczasowego i niesztampowego.

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w marmurowe blaty, wiedz jednak, że utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga regularnej konserwacji. Chociaż marmur jest stosunkowo nieporowaty, jest to kamień naturalny i może ulec zadrapaniu lub otarciu. Aby utrzymać dobry wygląd marmuru, konieczne jest regularne czyszczenie i okazjonalna konserwacja. Ale nawet w przypadku poważnej plamy lub zadrapania, wciąż istnieje pomoc. Przeczytaj nasze wskazówki, jak utrzymać dobry wygląd marmurowych lad, bez względu na to, co się stanie.

Jak często należy czyścić marmurowe blaty?

Blaty należy przecierać w razie potrzeby delikatnym środkiem czyszczącym lub mydłem i wodą. W przypadku kuchni będzie to prawdopodobnie raz dziennie lub tak często, jak się gotuje. Dla liczników łazienkowych, to może być mniej częste. Czyszczenie punktowe może być również wykonane w razie potrzeby w przypadku rozlania i zarysowania. W zależności od tego, jak jest używany, może być również konieczne ponowne uszczelnienie marmuru co 3-6 miesięcy lub co najmniej raz w roku. Blaty łazienkowe i kuchenne, które mogą być zachlapane substancjami powodującymi plamy, powinny być regularnie uszczelniane.

Tylko na zamówienie

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Czysta ściereczka
  • Mydło i woda
  • Delikatny środek do czyszczenia powierzchni lub środek do czyszczenia marmuru/granitu
  • Wełna stalowa #0000
  • Soda oczyszczona lub delikatny środek czyszczący
  • 12% nadtlenek wodoru
  • Skrobaczka lub brzytwa
  • Środek do uszczelniania marmuru

Krok 1: Zacznij od delikatnego środka czyszczącego

Marmur ma reputację wybrednego, ale największym błędem jest trzymanie kwasu z dala od niego. Do czyszczenia oznacza to używanie łagodnego mydła i wody do regularnego wycierania. Jeśli używasz środków czyszczących w sprayu do swoich lad, unikaj środków dezynfekujących, które często są zbyt żrące. Marki takie jak Method i Mrs. Meyers Clean Day sprzedają uniwersalne środki czyszczące, które pochodzą z roślin i są wystarczająco delikatne dla marmuru.

Jeśli chcesz być naprawdę ostrożny, możesz również znaleźć środki i spraye przeznaczone do czyszczenia marmuru i granitu.

Krok 2: Dokładnie wytrzyj lady

Spryskaj lady lub użyj szmatki zanurzonej w wodzie z mydłem i wytrzyj je, skupiając się na wszelkich zaschniętych resztkach jedzenia. Aby naprawdę upewnić się, że lady lśnią, dokładnie je osusz czystą, suchą szmatką. Świetnie nadają się do tego ściereczki z mikrofibry. Powtarzaj czynność w miarę potrzeby: codziennie w kuchniach o dużym natężeniu ruchu i raz w tygodniu lub tak w przypadku łazienek.

Laura Brophy Interiors

Krok 3: Uporaj się z głębszymi plamami

Czasami głębsze zabrudzenia lub plamy mogą zaszkodzić marmurowi. Jeśli sprzątasz regularnie, zazwyczaj jesteś w stanie uniknąć plam, głębokich zadrapań i zacieków, ale od czasu do czasu duży rozlew może pozostawić po sobie niepożądany kolor. Według The Natural Stone Institute, większość plam można wyczyścić za pomocą produktów domowych i środków czyszczących. Sztuką jest zidentyfikowanie, jaki rodzaj plamy jest pierwszy, ponieważ to będzie informować, które narzędzia używać.

Dla plam na bazie oleju, użyj detergentu, oleju mineralnego lub octanu, aby rozbić plamę, a następnie wytrzyj szmatką. Dla organicznych plam od jedzenia, wina lub innych źródeł, użyj 12% nadtlenku wybielacza (siła wybielania włosów) i kropli amoniaku. Plamy te prawdopodobnie nie będą widoczne na ciemniejszym marmurze, ale wybielacz i nadtlenek mogą go odbarwić. W przypadku szczególnie głębokich plam na ciemnym marmurze poszukaj rozcieńczalnika do lakieru.

Jeśli chodzi o zabrudzenia, takie jak rozlane jedzenie lub nawet farba, spróbuj delikatnie usunąć je za pomocą brzytwy lub płaskiego skrobaka. Przesuwaj się tak równolegle do lady, jak to możliwe, a nie do niej, aby uniknąć dalszego jej żłobienia. Podnoszenie rozlanego płynu pozwala uniknąć stosowania potencjalnie szkodliwych, żrących roztworów.

Krok 4: Wyczyść potencjalne zanieczyszczenia

Matowe plamy na marmurze mogą wcale nie być plamą. Kwaśne, chemiczne rozlane płyny mogą w rzeczywistości zjeść sam marmur, pozostawiając za sobą to, co wydaje się być plamą. Jeśli Twój blat ma rysy, wyżłobienia lub matowe plamy, możesz spróbować wypolerować je wełną stalową #0000. Jeśli rysa jest głęboka, jednak może być konieczne, aby uzyskać profesjonalny szlifować go. W razie wątpliwości sprawdź u producenta lub w firmie, od której dokonałeś zakupu.

JK Interior Living

Uszczelnianie marmurowych blatów

Przed uszczelnieniem marmuru należy zasięgnąć informacji u producenta. Polerowany marmur często nie musi być uszczelniany, ponieważ proces polerowania sprawił, że jest mniej chłonny. Honed marmur, który ma bardziej matowe, aksamitne wykończenie, może wymagać uszczelnienia.

Blaty marmurowe mogą być również uszczelnione, aby zapobiec plamieniu i wytrawianiu. Uszczelnianie zapobiega wchłanianiu przez marmur płynów, które z czasem mogą go odbarwiać i plamić. Aby sprawdzić, czy Twój marmur musi być uszczelniony, wykonaj "test kałuży". Nalej kilka kropel wody na blat i zobacz, czy się wchłoną. Jeśli tak, może warto rozważyć uszczelnienie go.

Szukaj uszczelniacza, który jest przeznaczony do pracy z porowatym kamieniem. Jeśli chcesz uszczelnić polerowany marmur, upewnij się, że uszczelniacz mówi, że będzie działać z polerowanego kamienia, który jest znacznie mniej porowaty. Aby zastosować uszczelniacz, jasne liczniki i wytrzeć je czyste pierwszy. Zastosuj uszczelniacz do oczyszczonych liczników, używając czystego pędzla lub butelki z rozpylaczem. Niech to siedzi na zalecaną ilość czasu, ponowne zastosowanie, jeśli uszczelniacz zaczyna się suszyć. Po tym, wytrzeć go do czysta. Wiele uszczelniaczy będzie również musiał "leczyć" do 24 godzin, zanim staną się w pełni uszczelnione.

Konserwacja blatów marmurowych

Marmur to piękny kamień, ale może być drogi i wymaga starannej opieki. Dla wielu, patynowany marmurowy licznik jest częścią jego uroku, otarcia i wszystko. Inni mogą nie mieć problemu z regularnym uszczelnianiem i starannym czyszczeniem marmuru.

Jeśli chcesz wygląd marmuru bez zamieszania, rozważ kwarc, mieszankę żywic polimerowych i kamieniołomów. Ten wyprodukowany materiał jest wysoce nienasiąkliwy, łatwiejszy w utrzymaniu i mniej kosztowny. Można również kupić kwarc, który przypomina marmur lub granit za ułamek ceny.

Jak wyczyścić białe ściany w 6 prostych krokach

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾