Porządki w domu

Napisaliśmy ostateczny przewodnik po wiosennym sprzątaniu domu

Czas wiosennych porządków przychodzi tylko raz w roku. A kiedy to nastąpi, pomaga mieć plan. "Zablokuj w swoim kalendarzu dzień na wiosenne porządki i rozlicz się z tego, że je zrobisz" - mówi Matthew Baratta, wiceprezes ds. operacyjnych w Daimer Industries. "Następnie wypisz listę kontrolną zadań i skreśl je, gdy już się z nimi uporasz".

Te kroki mogą wydawać się podstawowe, ale są ważne. Wyznaczony dzień czyszczenia zapewni, że faktycznie dostaniesz się wokół do wiosennego sprzątania, a lista kontrolna utrzyma cię od zapominania zadań w środku twojego spree czyszczenia.

Oczywiście, tworzenie listy rzeczy do zrobienia podczas wiosennego sprzątania może wydawać się równie zniechęcające jak samo wiosenne sprzątanie, więc zwróciliśmy się do ekspertów po poradę. Zapytaliśmy czterech ekspertów od sprzątania, jak czyścić dom od góry do dołu i zebraliśmy ich mądre słowa w listę kontrolną - taką, którą możesz łatwo wyrzucić następnym razem, gdy będziesz sprzątać swój dom.

Poznaj eksperta

 • Matthew Baratta jest wiceprezesem ds. operacyjnych w Daimer Industries, firmie z Massachusetts specjalizującej się w komercyjnym i przemysłowym sprzęcie czyszczącym.
 • Derek Chiu i Leslie Tam są współzałożycielami i dyrektorami UrbanMop, firmy świadczącej usługi sprzątania z siedzibą w Kanadzie.
 • Emil Perushanov jest właścicielem Top Cleaners London, firmy sprzątającej z siedzibą w Londynie.

Julian Porcino

Dlaczego powinieneś zrobić wiosenne porządki w swoim domu?

Wiosenne sprzątanie może wydawać się przereklamowane. W końcu, jeśli utrzymujesz swój dom w doskonałej formie, czy naprawdę musisz go głęboko sprzątać każdej wiosny? Prawda jest taka, że okresowe gruntowne sprzątanie domu to dobry pomysł. A wiosna - z jej jaśniejszymi dniami, pączkującymi drzewami i zapraszającym ciepłem - może być motywującym czasem, aby to zrobić.

"Wiosna to sezon świeżych początków, a ludzie chcą wyjść ze swojego zimowego bluesa" - mówią Derek Chiu i Leslie Tam, współzałożyciele i dyrektorzy UrbanMop. "Niektórzy ludzie mają mniejszą motywację do dokładnego czyszczenia swoich domów w sezonie zimowym, więc sezon wiosenny może być dobrym czasem na odświeżenie swojej przestrzeni".

Czuj się swobodnie, aby głęboko oczyścić swój dom w każdej porze roku. Ale jeśli lubisz być w stanie otworzyć okna i wpuścić trochę świeżego powietrza po wyszorowaniu każdego cala swojej wanny, zlewu lub kuchenki, wiosna może być po prostu sezonem sprzątania dla Ciebie.

Jessica Nelson Design

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Płyn do mycia naczyń
 • Soda oczyszczona
 • Środek do prania
 • Odkurzacz
 • Ocet
 • Mydło do naczyń
 • Kurz
 • Ściereczka do czyszczenia
 • Nowe filtry powietrza (opcjonalnie)
 • Gąbka
 • Środek do czyszczenia powierzchni
 • Środek do czyszczenia szyb
 • Rękawice do czyszczenia
 • Środek do czyszczenia muszli klozetowej
 • Środek do czyszczenia łazienek
 • Szczotka do toalety
 • Spray czyszczący na bazie wybielacza
 • Spray odtłuszczający
 • Uniwersalny środek czyszczący
 • Miotła
 • Mop

Jak zrobić wiosenne porządki w domu

Krok 1: zmywaj naczynia

Kiedy masz do posprzątania cały dom, trudno jest wiedzieć, od czego zacząć. Eksperci zalecają jednak rozpoczęcie od czegoś prostego, jak na przykład umycie naczyń. Ponieważ to zadanie jest tak podstawowe, łatwo je wykonać - co pozwoli Ci rozpocząć wszystko od zwycięstwa.

"Umyj wszelkie resztki naczyń, aby uzyskać impet", mówią Chiu i Tam. "Jest to zadanie, które musi być wykonywane regularnie. Więc rozpoczęcie tam może pomóc ci przejść do innych zadań, które wydają się zniechęcające."

Umyj ręcznie delikatne naczynia. Resztę włóż do zmywarki. I przeprowadź szybki cykl czyszczenia.

Krok 2: Rozbierz i wypierz swoją pościel

Czyszczenie pościeli to konieczność, a szanse są takie, że zajmie to trochę czasu. Rozpocznij proces czyszczenia, gdy masz jeszcze dużo do zrobienia.

Rozbierz swoje łóżka. Wypierz całą swoją pościel - prześcieradła, poszewki na poduszki i kołdry. A jeśli zauważysz jakieś plamy, potraktuj je sodą oczyszczoną przed wrzuceniem pościeli do prania.

Ty możesz potrzebować biegać kilka cykle dostawać pracę robić, więc rewidować ten krok gdy ty pracujesz przez twój wiosny cleaning checklist. Bierze przerwy od twój innych cleaning zadań ruszać rzeczy w pralkę i suszarkę, i gdy wszystko jest gotowy, re-make twój łóżko.

To jest dokładnie jak dostawać żółtym plamom out od czystych, białychets

Pure Salt Interiors

Krok 3: Wyczyść i odwróć swój materac

Podczas gdy twój materac jest goły, poświęć chwilę na jego wyczyszczenie. Według Emila Perushanova, właściciela firmy Top Cleaners London, jest to zadanie, które zbyt wiele osób pomija.

"Co zaskakujące, najbardziej pomijane zadanie dotyczy części domu, z której korzystamy najczęściej: sypialni" - mówi. "Ludzie często pomijają czyszczenie materacy i zapominają o ich przerzucaniu".

Zacznij od odkurzenia materaca, aby pozbyć się nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń. Następnie potraktuj plamy octem i mydłem do naczyń. Jeśli masz materac, który można przerzucić, śmiało przerzuć go. Na koniec posyp sodą oczyszczoną materac, aby go wyczyścić.

Krok 4: Declutter

Zagracenie tylko dostaje w twój sposobie podczas gdy ty czyścisz. Więc weź szybkie przejście przez twój dom, i declutter wszystko ty możesz.

Zaczynać z oczywistymi rzeczami: Wrzuć brudne ubrania do kosza na pranie, wyrzuć śmieci do kosza na śmieci i umieść nie na miejscu przedmioty z powrotem tam, gdzie ich miejsce.

Następnie wyznacz miejsce do przechowywania rzeczy zbędnych i w miarę sprzątania dodawaj je do tego stosu. Za każdym razem, gdy znajdziesz coś, czego już nie chcesz lub nie potrzebujesz, włóż to do stosu rzeczy oddanych. I bierze stos do darowizny facility jak tylko ty kończysz twój głębokiego sprzątania.

Za dużo rzeczy? Tutaj jest jak zorganizować twój bałagan, według eksperta

Amy Bartlam

Krok 5: Pył i wytrzyj każdą powierzchnię

Z czasem w każdym domu gromadzi się kurz, a wiosenne porządki to idealny czas, aby się go pozbyć. Przejdź się po swoim domu z kurzem w ręku i przetrzyj każdą powierzchnię, która wygląda na brudną. Pamiętaj, aby sprawdzić zakurzone miejsca, takie jak:

 • Ramy drzwi
 • Parapety okienne i żaluzje
 • Listwy przypodłogowe, listwy ozdobne i listwy wieńczące
 • Lampy i wentylatory
 • Półki i szafki
 • Stoły, krzesła i meble
 • Schody i poręcze

Odkurzając, zwracaj uwagę na inne rodzaje bałaganu. Użyj ściereczki do usuwania pajęczyn, które zauważysz. Używaj wilgotnej ściereczki do wycierania powierzchni, które wyglądają na brudne, a nie zakurzone.


Podczas odkurzania pracuj od góry do dołu. "Zawsze zaczynaj od góry", mówi Perushanov. Dlaczego? Podczas sprzątania część kurzu może spaść z kurzu, brudząc powierzchnię pod nim. Jeśli właśnie wyczyściłeś tę powierzchnię, będziesz musiał zrobić kolejne podejście do niej, wykonując więcej czyszczenia.

Krok 6: Czyszczenie otworów wentylacyjnych, filtrów i grzejników

Twoje obowiązki związane z odkurzaniem jeszcze się nie skończyły. Kurz lubi gromadzić się wzdłuż otworów wentylacyjnych, w filtrach powietrza i na grzejnikach. Poświęć więc chwilę, aby je oczyścić.

Otwory wentylacyjne i chłodnice są dość łatwe do czyszczenia: można je przetrzeć kurzem. Ale filtry powietrza mogą wymagać nieco więcej pracy. Zacznij od usunięcia filtrów powietrza. Następnie masz dwie możliwości. Możesz odkurzyć filtry powietrza, aby usunąć nagromadzony kurz i zanieczyszczenia. Możesz też wymienić je na zupełnie nowy zestaw. (Ponieważ filtry powietrza muszą być wymieniane co 3 miesiące, prawdopodobnie będziesz chciał zdecydować się na to drugie rozwiązanie).

Krok 7: Gruntowne czyszczenie okien i drzwi

Drzwi i okna mogą się zabrudzić tak samo jak reszta domu. Nie zaniedbuj ich więc podczas gruntownych porządków.

Zacznij od odkurzenia drzwi i okien. Następnie otwórz je i wyczyść znajdujące się za nimi ekrany. Możesz delikatnie odkurzyć drzwi ekranowe i ekrany okienne, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia. Możesz też przetrzeć je wilgotną gąbką.

Gdy drzwi i okna są już wolne od kurzu, wyczyść brud, zacieki i śmieci za pomocą szmatki i sprayu do czyszczenia. Do drzwi zwykle świetnie nadaje się środek do czyszczenia powierzchni, a do okien - środek do mycia szyb.

Pamiętaj, aby wyczyścić obie strony drzwi i okien. W przypadku drzwi powinno to być dość łatwe. Ale jeśli niektóre z okien są trudno dostępne z zewnątrz domu, nie masz szczęścia. Wystarczy otworzyć okna, zdjąć ich ekrany i sięgnąć przez nie, aby wyczyścić ich zewnętrzną stronę.

Dom Dziewięć

Krok 8: Odkurzanie podłóg

"Do tego momentu powinieneś być skończony ze wszystkimi zadaniami, które mogą rozprzestrzeniać kurz i gruz wokół domu" - mówi Perushanov. Więc naturalny następny krok? Odkurz podłogi.

Zacznij od odkurzenia swoich dywanów. "Czyszczenie dywanów to podstawowe zadanie, które powinno znaleźć się na liście kontrolnej wiosennych porządków każdego z nas" - mówi Baratta. "Z biegiem czasu, dywany gromadzą brud, brud i inne suche cząstki".

Następnie przejdź do bardziej śliskich powierzchni, takich jak płytki i twarde drewno. Te powierzchnie będziesz zamiatać i mopować później. Ale odkurzenie ich teraz da Ci przewagę.

"Zawsze używaj końcówek odkurzacza" - mówi Perushanov. Narzędzie do szczelin jest świetne do czyszczenia listew przypodłogowych i narożników. Przedłużacz jest pomocny w sięganiu pod meble. A narzędzie do tapicerki jest idealne do zasysania kłaczków, kurzu i zanieczyszczeń z dywanów, chodników i tapicerki.

Krok 9: Punktowe czyszczenie dywanów

Jeśli po odkurzeniu dywany nadal wyglądają na brudne, czas na ich punktowe czyszczenie. Zwróć uwagę na plamy, a następnie wyczyść je przy użyciu płynu do naczyń lub detergentu do prania.

"Kiedy używasz mydła do naczyń lub detergentu do prania do czyszczenia punktowego, zawsze spłukuj zimną wodą" - mówi Perushanov. "Ciepła woda spowoduje, że rozpuszczalniki będą się pienić". A to może sprawić, że mydło będzie trudniej spłukać.


Najlepsze usługi czyszczenia dywanów w 2022 roku

Krok 10: Głębokie czyszczenie tapicerki

Kiedy już poddasz swoje dywany zabiegowi głębokiego czyszczenia, daj reszcie swojej tapicerki trochę miłości.

Zacznij od odkurzania swoich sof, kanap i foteli. Będziesz chciał odkurzyć kurz i zanieczyszczenia z każdej pojedynczej poduszki, a także wyczyścić okruchy ukrywające się pod nimi. "Odkurz swoje meble tapicerowane - szczególnie trudno dostępne miejsca, takie jak między poduszkami, za i pod kanapą" - mówi Baratta. Następnie wyczyść punktowo wszystkie plamy, które widzisz, używając płynu do mycia naczyń lub detergentu do prania.

Gdy meble są już gotowe, przejdź do innych elementów tapicerowanych, takich jak poduszki, koce i zasłony. "Jeśli możesz, pop swoje zasłony, poduszki i koce w pralce", mówi Perushanov. "Jeśli nie, odkurz je na miejscu". Pamiętaj, aby punktowo wyczyścić wszelkie plamy lub rozlane płyny, które zauważysz.

A jeśli naprawdę czujesz się ambitny, głęboko wyczyść swoją tapicerkę za pomocą odkurzacza parowego. "Możesz łatwo kupić domowe urządzenie do czyszczenia parą", mówią Chiu i Tam. "Możesz też zatrudnić profesjonalnego sprzątacza, który zajmie się tymi zadaniami".

Cathie Hong Interiors

Krok 11: Wyprać swoją łazienkę i pościel kuchenną

Kiedy Twoja pralka jest gotowa na świeży ładunek, kontynuuj czyszczenie tekstyliów. Udaj się do kuchni i zgarnij wszystkie brudne ręczniki kuchenne. Wtedy, snag brudne ręczniki, bath mats i prysznic zasłony od twój łazienki, zbyt.

Rzuca te istotności w twój pralce, i kontynuuje z resztą twój głęboki czysty.

Krok 12: Głębokie czyszczenie łazienki

Nadszedł czas na najmniej lubianą przez wszystkich część wiosennych porządków: gruntowne czyszczenie łazienki. Więc wyciągnij parę rękawic do czyszczenia, włącz wentylator i otwórz okna, aby przewietrzyć łazienkę, i zabierz się do pracy.

Zacznij od wyczyszczenia toalety środkiem do czyszczenia muszli klozetowej. A kiedy to się stanie, wyszoruj zlewy i blaty środkiem do czyszczenia łazienek i ściereczką. Użyj tego samego płynu do czyszczenia łazienek do czyszczenia podłóg z płytek, ścian i backsplashes. Przetrzyj lustra płynem do mycia szyb.

Gdy środek do czyszczenia muszli klozetowej będzie miał szansę zadziałać swoją magią, wyszoruj toaletę szczotką. Przetrzyj deskę sedesową wybielaczem.

Jeśli potrzebujesz przerwy, Perushanov mówi, że jest to świetny czas, aby ją wziąć. "Usiądź i zrelaksuj się", mówi. "Idź wziąć kąpiel". Po zakończeniu kąpieli chwyć środek do czyszczenia łazienki i wytrzyj wnętrze swojej wanny.

A jeśli nie jesteś osobą od kąpieli, weź prysznic, zamiast tego. Gdy skończysz z prysznicem, wytrzyj ściany i podłogi prysznica środkiem do czyszczenia łazienki. Następnie włącz prysznic, aby wszystko spłukać.

Chelius House of Design

Krok 13: Gruntowne czyszczenie sprzętu AGD

Kiedy Twoja łazienka jest już czysta jak łza, przejdź prosto do kuchni i zacznij zajmować się urządzeniami.

 • Wyczyść swoją mikrofalówkę: Przygotuj w mikrofalówce miskę z białym octem i wodą. Następnie wytrzyj wnętrze mikrofalówki ściereczką do czyszczenia.
 • Wyczyść kuchenkę: Przetrzyj kuchenkę mydłem do naczyń i ściereczką do czyszczenia. Użyj też sprayu odtłuszczającego, aby uporać się z lepkim, nagromadzonym tłuszczem.
 • Wyczyść piekarnik: Włącz funkcję samoczyszczenia piekarnika i daj mu kilka godzin na zakończenie cyklu samoczyszczenia. Możesz też przetrzeć piekarnik octem, wodą i ściereczką do czyszczenia.
 • Wyczyść zmywarkę: Wyjmij wszystkie naczynia ze swojej zmywarki. Następnie uruchom standardowy cykl, gdy jest ona pusta, umieszczając ocet tam, gdzie zwykle umieszcza się detergent do naczyń.
Wyczyść zlew: Użyj uniwersalnego środka czyszczącego, aby przetrzeć wnętrze zlewu. Następnie wyczyść śmietnik sodą oczyszczoną i octem (oba środki wsyp do śmietnika i pozostaw na kilka minut, a następnie uruchom śmietnik i spłucz zimną wodą). Wyczyść lodówkę: Przetrzyj wnętrze swojej lodówki jakimś uniwersalnym środkiem czyszczącym. Następnie wyrzuć wszelkie stare lub przeterminowane przedmioty, które widzisz. Wyczyść swoją zamrażarkę: Wyczyść wnętrze swojej zamrażarki za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego i ściereczki do czyszczenia. Wyrzuć wszystko, co czaiło się tam przez zbyt długi czas.

Rozejrzyj się po pokoju w poszukiwaniu urządzeń, których jeszcze nie wyczyściłeś. Zwróć uwagę na ekspresy do kawy i frytkownice - one również zasługują na głębokie czyszczenie. Następnie, idź do przodu i declutter swoje spiżarnie i szafki, i wytrzeć kurz z półek.

Gdy skończysz z kuchnią, udaj się prosto do pralni. Wyczyść swoją pralkę białym octem i gąbką. W tym czasie szybko przetrzyj suszarkę uniwersalnym środkiem czyszczącym.

Krok 14: Przetrzyj blaty kuchenne.

Wyczyść blaty kuchenne za pomocą środka do czyszczenia powierzchni i ściereczki do czyszczenia. A kiedy już to zrobisz, przetrzyj również inne powierzchnie w kuchni. Wyczyść swój backsplash, fronty szafek i zewnętrzną stronę urządzeń. I pociesz się faktem, że już prawie skończyłeś z głębokim sprzątaniem.

Brexton Cole Interiors

Krok 15: Zamiataj i mopuj podłogi.

Pamiętasz wcześniej, kiedy mówiliśmy Ci, że będziesz zamiatać i mopować swoje podłogi? Cóż, teraz nadszedł czas, aby to zrobić. Wyciągnij miotłę i zamieść kurz i resztki, które zostawiła próżnia. Następnie dokończ pracę mopem.

Baratta zaleca rozpoczęcie od miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejście lub korytarz między kuchnią a salonem. Dlaczego? Te miejsca zwykle są najbrudniejsze, więc sprzątanie ich to jak wielka wygrana.

"Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie wejścia" - mówi Baratta. "Z nagromadzeniem śniegu, soli, wody i błota podczas zimy, to miejsce powinno być priorytetem".

Krok 16: Zrób resztki prania

Jeśli w twoich hampersach czai się brudna bielizna, wrzuć ją do pralki i rozpocznij ostatni cykl prania.

Krok 17: Wyjmij śmieci

Zakończ swoje głębokie sprzątanie wynosząc śmieci. Istnieje prawdopodobieństwo, że podczas sprzątania odkryłeś wiele śmieci. Więc pozbądź się ich z domu, raz na zawsze. Przypieczętuj to wycierając kosze na śmieci uniwersalnym środkiem czyszczącym.


Porady dla wiosennego sprzątania domu

Czujesz się przytłoczony myślą o wiosennych porządkach? Eksperci mają kilka wskazówek, które ułatwią i uprzyjemnią ten proces.

 • Zaopatrz się w materiały zanim zaczniesz sprzątać: "Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przygotowanie wszystkich swoich zapasów", mówi Perushanov. "Kiedy zaczniesz sprzątać, musisz mieć wszystko schludnie ułożone [więc] nie tracisz czasu na bieganie do sklepu w środku [swojego sprzątania]".
 • Weź rzeczy pokój po pokoju: "Sprzątanie domu może wydawać się niezwykle zniechęcające, zwłaszcza gdy nie robi się tego często" - mówią Chiu i Tam. "Skup się na jednym pokoju na raz, więc czyszczenie tych obszarów nie przytłacza cię".
 • Zwerbuj bliskich, aby ci pomogli: "Innym świetnym sposobem na utrzymanie motywacji jest ... wyciągnąć rękę do przyjaciół lub rodziny, jeśli potrzebujesz pomocy", mówi Baratta. Zafunduj im przekąski i napoje w podziękowaniu, a wiosenne porządki zamienią w imprezę.
Ustaw minutnik: "Zacznij od małego, ustawiając minutnik, aby każde zadanie wydawało się mniej zniechęcające" - mówią Tam i Chiu. Wiosenne porządki mogą trwać godzinami. Ale podzielenie wszystkiego na 5- lub 10-minutowe kawałki sprawia, że cały proces wydaje się bardziej wykonalny. Włącz swoje ulubione utwory: "Puszczaj muzykę lub słuchaj audiobooka" - mówi Perushanov. Słuchanie czegoś może zająć Twój umysł - zapobiegnie to znudzeniu i da Ci coś do zrobienia podczas sprzątania. 11 Miejsca w twój domu nawet cleaning fanatycy zapominają czyścić

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾