Porządki w domu

Ta podstawowa rzecz w spiżarni to klucz do czyszczenia zmywarki

Twoja zmywarka dokładnie zmywa cały tłuszcz i brud z naczyń, więc powinna być w miarę czysta w środku, prawda? Cóż, nie do końca. Zmywarki nie czyszczą się same, co oznacza, że z czasem w urządzeniu mogą gromadzić się resztki jedzenia.

Powstałe w ten sposób drobnoustroje nie tylko powodują, że naczynia pachną obrzydliwie - bakterie i grzyby z resztek jedzenia mogą zanieczyścić Twoje naczynia. Nie tylko to, ale również resztki detergentu i osady mineralne mogą gromadzić się w zmywarce, powodując, że urządzenie staje się mniej skuteczne w myciu naczyń.

Tak jak w przypadku każdego innego miejsca w domu, ważne jest, aby przeprowadzić rutynowe czyszczenie zmywarki. Jeśli nie pozostaniesz na szczycie, możesz skończyć z kosztownymi naprawami, Na szczęście nie będziesz potrzebował żadnych wymyślnych składników, technik, ani nawet tony czasu, aby wykonać tę pracę skutecznie.

Oto przewodnik po czyszczeniu zmywarki za pomocą octu, według dwóch profesjonalistów, Cyrusa Bedwyra i Alexa Vareli.

Poznaj eksperta

 • Cyrus Bedwyr jest specjalistą ds. czyszczenia piekarników i urządzeń w Fantastic Services, londyńskim serwisie sprzątającym.
 • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, firmy zajmującej się sprzątaniem domów w Dallas w Teksasie.

Jak często należy czyścić zmywarkę?

Według Bedwyra to, jak często należy czyścić zmywarkę, zależy od kilku czynników, w tym od tego, jak często używasz urządzenia.

Jeśli codziennie zmywasz naczynia, musisz czyścić filtr, odpływ i wnętrze zmywarki co najmniej raz w miesiącu. Varela sugeruje przeprowadzenie gruntownego czyszczenia dwa razy w miesiącu, jeśli często gotujesz potrawy z dodatkiem tłuszczu lub oleju. Jeśli jednak rzadziej korzystasz ze zmywarki, a Twoje naczynia nie są często tłuste, prawdopodobnie wystarczy Ci czyszczenie raz na kilka miesięcy.

Oczywiście, są wyjątki. Oto kilka innych sytuacji, w których możesz potrzebować dokładnego czyszczenia zmywarki, według Bedwyr:

 • Naczynia nie wychodzą czyste
 • Po otwarciu zmywarka wydziela nieprzyjemny zapach
 • Zauważalny osad z jedzenia w filtrze zmywarki
 • Jedzenie utknęło w ramieniu spryskiwacza zmywarki
 • Widoczny osad mineralny lub rdza wewnątrz urządzenia
 • Pozostałości detergentu wewnątrz urządzenia

Instagram / cottageandsea

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

Istnieje wiele sposobów na skuteczne czyszczenie zmywarki, ale niektóre z najlepszych narzędzi prawdopodobnie znajdują się już w Twojej kuchni. Według Vareli, ocet jest skutecznym sposobem na odkażanie i dezodoryzację powierzchni, a może być szczególnie pomocny w przecinaniu tłuszczu pozostałego w zmywarce. Z tego powodu będzie on podstawowym składnikiem w procesie czyszczenia urządzeń.

Varela mówi, że najlepiej używać octu czyszczącego (szukaj stężenia 8-10%), ale możesz też użyć białego octu kuchennego (zwykle stężenie 4-5%).

Oto lista Bedwyr'a z dostawami, których będziesz potrzebować, aby osiągnąć czystą zmywarkę z octem:

 • Biały ocet destylowany
 • Soda oczyszczona
 • Para gumowych rękawiczek
 • Plastikowa wanna lub wiadro
 • Miska nadająca się do mycia w zmywarce
 • Stara szczoteczka do zębów
 • Czysta ściereczka z mikrofibry
 • Gąbka lub szczotka do naczyń (opcjonalnie)

Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą octu

Krok 1: Opróżnij zmywarkę.

Zanim zabierzesz się do czyszczenia, opróżnij zmywarkę, w tym wszystkie stojaki, uchwyty na przybory i filtr, który powinien znajdować się w tylnym rogu dolnej części zmywarki lub w pobliżu podstawy dolnego ramienia natryskowego.

Krok 2: Namocz części zmywarki

Następnie umieść wszystkie elementy w plastikowej wannie lub wiadrze wypełnionym mieszaniną ciepłej wody i filiżanki białego octu destylowanego. Pozwól im moczyć się przez około godzinę.

Krok 3: Wyczyść wszelkie pozostałości gruzu

Przetrzyj ramiona natryskowe i boczne ściany zmywarki od góry do dołu wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby usunąć wszelkie zalegające resztki jedzenia, tłuszczu i innych zanieczyszczeń.

Następnie użyj szczoteczki do zębów, aby oczyścić wnętrze filtra i dozownika urządzenia. Czasami, jak mówi Bedwyr, zanieczyszczenia zalegają w ich maleńkich otworach i szczelinach. Jeśli szczoteczka do zębów jest zbyt duża, aby wykonać zadanie, możesz również spróbować użyć wykałaczki.

Charlie Interior Design

Krok 4: Uruchom zmywarkę

Napełnij miskę nadającą się do mycia w zmywarce filiżanką destylowanego białego octu, a następnie umieść ją na dnie urządzenia. Ustaw i uruchom zmywarkę na cyklu gorącej wody. "Ocet pomoże rozbić wszystkie mniejsze resztki jedzenia, tłuszczu, brudu, piany mydlanej i innych pozostałości" - mówi Bedwyr.

Krok 5: Uruchom drugi cykl gorącej wody

Po zakończeniu pierwszego cyklu gorącej wody, wyjmij miskę ze zmywarki i rozprowadź kubek sody oczyszczonej wzdłuż dna. "Soda oczyszczona jest świetna do usuwania plam, a także dezodoryzacji zmywarek" - mówi Bedwyr. Po rozprowadzeniu sody oczyszczonej po powierzchni, uruchom urządzenie na krótkim cyklu gorącej wody.

Krok 6: Złóż wszystko z powrotem

Gdy wszystkie wyjmowane elementy zmywarki skończą się moczyć, lekko wyszoruj je ściereczką z mikrofibry, gąbką lub szczotką do naczyń, aby usunąć wszelkie zalegające resztki.

Następnie opłucz je wodą i zamontuj z powrotem w zmywarce. "I voilà, wnętrze Twojej zmywarki jest teraz ponownie nieskazitelnie czyste" - mówi Bedwyr.

Sprzątanie domu

Porady, dzięki którym Twoja zmywarka będzie dłużej czysta

Tak jak w przypadku wszystkich zadań związanych z czyszczeniem, zapobieganie poważnym zabrudzeniom może sprawić, że praca będzie łatwiejsza i rzadsza, a jednocześnie wydłuży żywotność urządzenia. Najprostszym sposobem zapobiegania gromadzeniu się jedzenia jest dokładne zeskrobanie jedzenia przed załadowaniem naczyń i przyborów kuchennych. Jeśli Twoje garnki i patelnie są tłuste, poczekaj aż tłuszcz osiągnie temperaturę pokojową i pozbądź się go przed umyciem (po prostu nie wysyłaj tłuszczu do odpływu lub śmietnika).

Jeśli masz twardą wodę, możesz również kupić środek do czyszczenia zmywarki, aby usunąć osady mineralne z wnętrza urządzenia. Produkty takie jak Affresh lub Finish, stosowane co miesiąc lub w razie potrzeby, mogą powstrzymać ukryty tłuszcz i brud z wnętrza urządzenia.

Na koniec pamiętaj o regularnym płukaniu filtra zmywarki. Jeśli nie jest on czysty, zmywarka nie będzie mogła skutecznie wykonywać swojej pracy, co oznacza, że niepotrzebnie skończysz z brudnymi naczyniami i brudnym urządzeniem.

Oto jak wyczyścić ekspres do kawy w 5 prostych krokach

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾