Porządki w domu

Jak wyczyścić zamsz w 4 prostych krokach

Klasyczny zamsz to rodzaj skóry, która jest wykonana z miękkiego spodu skóry zwierzęcej. (Natomiast twarda, gładka skóra to wierzchnia strona). Zazwyczaj zamsz jest produkowany ze skóry jagnięcej, ale może być wykonany ze skóry jelenia, skóry bydlęcej lub innego zwierzęcia; wysokiej jakości produkt zamszowy określi źródło na swojej metce.

Obecnie większość "zamszowych" mebli domowych jest wykonana z syntetycznej tkaniny (zwykle poliestru), która naśladuje prawdziwą rzecz za ułamek ceny. Oprócz przystępnej ceny, sztuczny zamsz jest znacznie trwalszy niż zamsz zwierzęcy i łatwiejszy w utrzymaniu.

Mikrozamsz (lub ultra-zamsz) to lekki faux zamsz wykonany z ultra-miękkich mikrowłókien; w porównaniu do zwykłych włókien tekstylnych, mikrowłókna są ⅓ średnicy bawełny, ½ średnicy cienkiej wełny i 100 razy drobniejsze od ludzkiego włosa. Te drobne włókna są połączone (nie tkane) razem, tworząc gęstą, wodoodporną tkaninę, która jest odporna na plamy i rozlane płyny. Oprócz tego, że mikrozamsz jest absurdalnie wygodny, jest wodoodporny, odporny na plamy, łatwy do czyszczenia i idealny do domów z dziećmi lub zwierzętami.

Jak często należy czyścić zamsz?

W przypadku mocno eksploatowanych elementów, takich jak kanapy i krzesła, odświeżanie zamszu powinno być częścią cotygodniowej rutyny czyszczenia. Najpierw użyj ręcznego odkurzacza lub szczotki, aby usunąć wszelkie okruchy i zanieczyszczenia, a następnie delikatnie przetrzyj zamsz ledwo wilgotnym ręcznikiem, który usunie powierzchniowy brud i kurz bez zamaczania materiału.

W przypadku zamszowych zasłon, daj im dobre potrząśnięcie raz w tygodniu, aby usunąć kurz. Głębokie czyszczenie musi być wykonane tylko raz w roku, a konkretne instrukcje czyszczenia powinny być wydrukowane na tagu producenta. Wiele zamszowych zasłon może być głęboko czyszczonych przy użyciu ręcznego środka czyszczącego, ale jeśli masz osadzone plamy lub martwisz się o ich uszkodzenie, wynajmij usługi profesjonalisty czyszczącego w domu lub przynieś do lokalnej pralni chemicznej.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Chłonna szmatka lub ręczniki papierowe
  • Woda
  • Profesjonalny środek do czyszczenia zamszu
  • Ocet (do plam na bazie wody)
  • Skrobia kukurydziana (do plam na bazie oleju)
  • Miękka szczotka
  • Gumka ołówkowa

Krok 1: Wytrzyj plamę

Delikatnie naciskając, wytrzyj plamę szmatką lub papierowym ręcznikiem, aż cały płyn zniknie. Uważaj, aby nie pocierać ani nie szorować, ponieważ może to spowodować wepchnięcie plamy w zamsz i uszkodzenie jego włókien.

Krok 2: Jeśli plama nie była na bazie wody, użyj octu

W przypadku zwykłego rozlania wody, po prostu pozwól miejscu wyschnąć na powietrzu.

W przypadku płynów na bazie wody (takich jak napoje), delikatnie przetrzyj obszar ściereczką, która została lekko zwilżona roztworem wody i octu w proporcji jeden do jednego, a następnie pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

Do tego procesu użyj białego octu lub octu jabłkowego.

W przypadku mocnych lub cukrowych plam (jak wino lub soda), użyj niewielkiej ilości profesjonalnego środka do czyszczenia zamszu, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta.

Krok 3: Jeśli plama była na bazie oleju, spróbuj użyć skrobi kukurydzianej

W przypadku plam z przekąsek, kosmetyków, balsamów lub czegokolwiek innego, co pozostawia tłuste pozostałości, przykryj plamę skrobią kukurydzianą i pozostaw na 10 minut, aby wchłonęła olej. Usuń skrobię kukurydzianą za pomocą odkurzacza lub miękkiej szczotki i szufelki. Jeśli olej nie został w pełni wchłonięty, posyp więcej skrobi kukurydzianej i powtórz.

Po usunięciu skrobi kukurydzianej, lekko zwilżamy szmatkę roztworem wody i octu w proporcji jeden do jednego i delikatnie wycieramy obszar do czysta. Jeśli pozostanie widoczna plama, zastosuj profesjonalny środek do czyszczenia zamszu, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok 4: Spulchnij zamsz

Po całkowitym wyschnięciu zabrudzonego miejsca, delikatnie przeciągnij po nim miękką szczotką, aby ponownie spulchnić zamsz, tak aby dopasować go do reszty tkaniny.

Porady, jak utrzymać zamsz wolny od plam

Wierzcie lub nie, ale wiele plam można usunąć z zamszu przy pomocy odrobiny delikatnego smaru z łokcia. Najpierw spróbuj użyć miękkiej szczoteczki do zębów, wykonując lekkie, okrężne ruchy. Jeśli plama pozostaje uparta, spróbuj zetrzeć ją gumką do ścierania ołówka.

Jeżeli pocieranie nie robi sztuczki, nalewa skąpą kwotę biały lub jabłkowy cider ocet bezpośrednio na plamie, właśnie dosyć zwilżać. Pozostaw ocet do całkowitego wyschnięcia na powietrzu; jeśli pozostanie silny zapach, przetrzyj zamsz wilgotną ściereczką, a następnie pocieraj lekko szczotką o plamę, aby wyrównać jej koloryt.

W przypadku plam, których nie usunie żadna szczotka, gumka ani ocet, użyj profesjonalnego środka do czyszczenia zamszu, stosując się do wskazówek producenta.

Nawet jeśli jesteś obsesyjnie ostrożny w unikaniu rozlanych płynów i plam na swoich zamszowych meblach, wypadki się zdarzają, a ponieważ płyny są najgorszym wrogiem zamszu, najlepszą ofensywą przeciwko plamom jest dobra obrona. Zanim kupisz jakiekolwiek zamszowe meble domowe, sprawdź, czy zostały one potraktowane przez producenta środkiem hydrofobowym i plamoodpornym. Jeśli nie, kup tkaninę impregnującą lub strażnika mebli i zastosuj ją samodzielnie post-haste. Z warstwą ochrony przed wypadkami i nieszczęściami codziennego życia, zamsz jest niezwykle łatwy do czyszczenia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾