Porządki w domu

Jak czyścić tapety jak zawodowiec

Każdy wie, że ważne jest, aby czyścić kuchnie, łazienki i brudne podłogi, ale czy wiesz, że powinieneś również czyścić tapety? Ściany, jak każda powierzchnia, z czasem zbierają kurz i brud, więc ma to sens, że Twoja tapeta również musi być czyszczona.

Czyszczenie tapety zapewnia jej żywość i trwałość kolorów, ponieważ brud nie będzie w stanie stępić jej blasku. A czyszczenie tapety gwarantuje również dłuższą żywotność tapety, ponieważ będzie ona mogła dłużej pozostać w lepszym stanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często powinieneś czyścić tapety, czego będziesz potrzebował, różne rodzaje tapet i jak utrzymać je w czystości na dłużej,

Pure Salt Interiors

Jak często należy czyścić tapety?

Aby tapeta zachowała ładny wygląd, należy ją czyścić sezonowo - trzy do czterech razy w roku. Regularne czyszczenie utrzymuje kurz i brud z dala od tapety i sprawia, że czyszczenie zajmuje znacznie mniej czasu niż gdybyśmy czyścili ją tylko raz w roku.

Jeśli jednak wolisz nie czyścić tapety tak często, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak utrzymać ją w czystości na dłużej. Tak czy inaczej, zanim zaczniesz czyścić tapetę, musisz dowiedzieć się, jaki typ masz.

Odłóż farbę - oto najlepsze miejsca do kupowania tapet

Rodzaje tapet

Wszyscy wiemy, że tapety występują w różnych wzorach i rozmiarach, ale czy wiesz, że występują one również w różnych rodzajach? Istnieją trzy główne rodzaje tapet, które są używane dzisiaj, i spoiler alert-only jeden z nich jest rzeczywiście papier.

Tapeta winylowa

Tapeta winylowa jest jednym z najbardziej popularnych tapet dostępnych. Wykonane z jego' imiennik, tapeta winylowa jest uważany za trwały i łatwy do czyszczenia. Jest zaprojektowany, aby trwać 10 do 20 lat i może pochodzić w kilku różnych formach zbyt: stały arkusz winylu (wielka trwałość), tkanina powlekana winylem (wspaniała tekstura) i papier powlekany winylem (wspaniały kolor).

Tapeta papierowa (lub celulozowa)

Tapeta papierowa to kolejny klasyk - istnieje od wieków i została po raz pierwszy użyta przez średniowieczną klasę wyższą do zakrycia kamiennych ścian i utrzymania ciepła. Może uchwycić żywe kolory jak nic innego, chociaż jej kolor może z czasem wyblaknąć. Jednak jej delikatny charakter sprawia, że jest podatna na rozdarcia i nadmiar wilgoci, co sprawia, że ta tapeta jest nieco bardziej finezyjna w pielęgnacji.

Tapeta z tkaniny

Tapeta z tkaniny może twoje ściany bujny, teksturowany wygląd. Jest to zwykle uważane za najwyższej jakości tapety, i nie bez powodu - tapety z tkaniny praktycznie krzyczy elegancji. To może zacząć się dość drogie zbyt, zwłaszcza jeśli tapeta jest wykonana z wysokiej jakości tkaniny, takie jak jedwab lub aksamit. Ale z wielkim pięknem przychodzi również staranna pielęgnacja, więc upewnij się, że wiesz, w co się pakujesz w kwestii konserwacji.

Margaret Wright

Czego potrzebujesz

Do wszystkich rodzajów tapet:

 • Ściereczki z mikrofibry
 • Kurz
 • Przedłużka szczotki do odkurzania ścian

Tylko do tapet winylowych:

 • Ciepła woda
 • Czysta gąbka
 • Mydło kastylijskie
 • Ściereczki z mikrofibry
 • Biały ocet (opcjonalnie)
 • Mydło do mycia naczyń, gumka do mazania lub biały chleb (opcjonalnie)
 • Gorące żelazko (opcjonalnie)

Katie LeClerq Design

Jak czyścić tapety

Krok 1: Odkurz powierzchnię

Nie wszystkie tapety można czyścić w ten sam sposób, ale wszystkie zaczynają się od tego samego pierwszego kroku: odkurzania. Próba wyczyszczenia wciąż zakurzonej ściany spowoduje tylko przesunięcie i rozmazanie brudu wokół, więc musisz odkurzyć, bez względu na to, jak bardzo jest to denerwujące.

Aby ułatwić sobie zadanie, użyj odkurzacza z teleskopową rączką, aby dotrzeć do wysokich miejsc i trudnych narożników, lub użyj odkurzacza i przedłużenia szczotki do ścian. Jeśli używasz przedłużenia szczotki ściennej, upewnij się, że szczotka nie jest zbyt gruba, ponieważ może porysować ściany.

Do małych zakurzonych miejsc na tapecie, do których nie dotrze ani szczotka, ani odkurzacz, użyj ściereczki z mikrofibry.

Jeśli tapeta jest materiałowa lub papierowa, na tym kończy się jej czyszczenie. Czyszczenie za pomocą jakiegokolwiek płynu może uszkodzić integralność i kolor tapety.

Krok 2: Przygotuj roztwór czyszczący

Używając wiadra lub dużej miski, wymieszaj 1/4 szklanki mydła kastylowego z galonem ciepłej wody. Po połączeniu, namocz (nieścieralną) gąbkę w roztworze i wykręć ją, aż będzie wilgotna.

Krok 3: Wytrzyj i wysusz

Następnie weź gąbkę i delikatnie wytrzyj tapetę winylową. Nie szoruj ani nie ściskaj gąbki, ale zwróć uwagę na trudne plamy. Zacznij od góry ściany i pracować w dół, dbając o wytarcie wszelkich kropli, jak to zrobić.

Po wykonaniu tej czynności, pozwól tapecie wyschnąć na powietrzu. Jeśli zauważysz, że zajmuje to trochę czasu, lub Twój dom jest wilgotny, użyj ściereczki z mikrofibry, aby przyspieszyć ten proces.

Krok 4: Traktuj wszelkie trudne plamy

Teraz nadszedł czas, aby wrócić do tych plam, które zauważyłeś wcześniej. Użyj gumki do ścierania, kawałka białego chleba lub gąbki z kropelką mydła do naczyń, aby delikatnie pocierać plamę. To działa dobrze na otarcia, brud i odciski palców. Użyj czystej, wilgotnej gąbki, aby wytrzeć obszar do czysta.

Aby wyczyścić plamy z tłuszczu, wymieszaj 1/2 szklanki białego octu z kubkiem ciepłej wody. Użyj gąbki, aby zastosować go do tłustego obszaru, a następnie osusz ręcznikiem. Aby pozbyć się plam z kredek, użyj krawędzi tępego noża, aby zeskrobać nadmiar wosku z kredek. Następnie umieszcza gorące żelazko (bez pary) na stosie papierowych ręczników na plamie z kredki. Plama powinna przenieść się na papierowy ręcznik.

Erin Williamson Design

Jak utrzymać tapetę w czystości dłużej

Nie ma wątpliwości, że czyszczenie tapet może być żmudnym zadaniem, ale możesz zminimalizować swoją pracę, stosując się do tych dwóch wskazówek, aby utrzymać tapetę w czystości na dłużej.

 1. Zastanów się, gdzie instalujesz tapetę. Jeśli myślisz o zainstalowaniu tapety we własnym domu, trzymaj się umieszczania jej w miejscach, które są wolne od nadmiaru tłuszczu i wilgoci (AKA: nie kuchnia). Tapeta, która jest wolna od tych zanieczyszczeń, będzie znacznie łatwiejsza do utrzymania.
 2. Leczyć plamy, gdy się pojawią. Jeśli tłuszcz rozpryskuje się lub twój czterolatek postanawia uczynić tapetę swoim płótnem, potraktuj te plamy ASAP. Nie tylko plama będzie łatwiejsza do usunięcia nowa niż stara, ale również sprawi, że regularne czyszczenie będzie mniej zaangażowane.
Te łazienki sprawiają, że wielki przypadek dla instalacji tapety

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾