Porządki w domu

Jak wyczyścić matę do jogi, aby była świeża i gotowa do użycia

Nikt nie chce czuć zapachu wielodniowego potu lub lepkiej warstwy nie wiadomo czego, kiedy jest w środku pozycji psa w dół. Na szczęście możesz zapobiec tej niefortunnej sytuacji, regularnie czyszcząc swoją matę do jogi.

Czyszczenie maty do jogi sprawi, że będzie ona służyć dłużej (hooray!) i nie będzie śmierdzieć (jeszcze lepiej!). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak często powinieneś czyścić swoją matę do jogi, czego będziesz potrzebował i co jeszcze możesz zrobić, aby utrzymać ją dłużej w czystości.

Te maty do jogi pozwolą ci przejść od stanu beznadziejnego do namaste

Getty Images

Jak często należy czyścić matę do jogi?

Twoja mata do jogi, podobnie jak wiele innych sprzętów do ćwiczeń, może łatwo ulec zabrudzeniu i spoceniu po treningu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest krótkie czyszczenie maty do jogi po każdym użyciu. Aby to zrobić, przetrzyj ją środkiem do czyszczenia mat lub domowym sposobem. Możesz zrobić własny środek do czyszczenia maty do jogi, łącząc 1 część octu z 4 częściami wody w butelce z rozpylaczem, wraz z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego dla opcji zapachowej.

Jednak Twoja mata nadal będzie potrzebowała głębokiego czyszczenia co miesiąc lub tak, w zależności od tego, jak często jej używasz. Dzieje się tak dlatego, że maty do jogi mogą być doskonałym domem dla zarazków, ponieważ pot i wilgoć z treningu mogą z czasem zbierać się na macie i gromadzić bakterie i grzyby, które mogą prowadzić do takich rzeczy jak stopa sportowca i brodawki.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • Delikatne mydło do naczyń
 • Ciepła woda
 • Czyste ściereczki
 • Miska lub wanna

Jak wyczyścić matę do jogi

Sposób czyszczenia maty do jogi będzie się różnił w zależności od tego, czy jest to mata o otwartych czy zamkniętych komórkach. Maty o otwartych komórkach wchłaniają pot i inną wilgoć, dzięki czemu są antypoślizgowe. Są one często używane do zajęć gorącej jogi, podczas gdy maty o zamkniętych komórkach nie wchłaniają wilgoci i są bardziej uniwersalne.

Ponieważ maty o otwartych komórkach są tak chłonne, są niestety również bardziej podatne na bakterie i pleśń, i muszą być czyszczone inaczej niż maty do jogi o zamkniętych komórkach.

Jak czyścić matę do jogi o otwartych komórkach?

 1. Rozłóż swoją matę do jogi na płaskiej powierzchni.
 2. W misce wymieszaj ciepłą wodę z kilkoma kroplami delikatnego mydła do naczyń.
 3. Zanurz czystą ściereczkę w wodzie z mydłem i wyciśnij nadmiar płynu.
 4. Używać kolistych ruchów, wyciera matę puszek od wierzchołka dno z płótnem, brać opiekę szorować brudnych lub plamiastych miejsca.
 5. Wyciera otwartą komórkę joga mata sucha z inny czystym płótnem i pozwoli ja powietrze suszyć daleko od bezpośredniego światła słonecznego.

Jak czyścić matę do jogi o zamkniętych komórkach

 1. Połóż swoją matę do jogi w wannie wypełnionej ciepłą wodą i kilkoma kroplami delikatnego mydła do naczyń.
 2. Pozwól macie namoczyć się w wodzie z mydłem przez 5 minut.
 3. Używając okrężnych ruchów, delikatnie wyszoruj matę czystą ściereczką, gdy jeszcze moczy się w wodzie.
 4. Wyjmij matę do jogi o zamkniętych komórkach z wanny i opłucz ją czystą wodą. Wytrzyj ją do sucha inną czystą szmatką i pozwól jej wyschnąć na powietrzu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Elena Kloppenburg/Stocksy

Porady, dzięki którym Twoja mata do jogi dłużej pozostanie czysta

Dobra mata do jogi może być droga, dlatego ważne jest, aby ta, którą masz, służyła Ci jak najdłużej. Najlepszym sposobem na to jest utrzymywanie jej w czystości - ale nie oznacza to, że musisz ją czyścić religijnie. Możesz utrzymać swoją matę do jogi w dobrym stanie i nie musieć jej ciągle czyścić, stosując się do niektórych z tych wskazówek.

 • Przechowuj ją właściwie. Upewnij się, że nie odkładasz swojej maty do jogi, kiedy jest jeszcze wilgotna lub spocona. Stanowi to pożywkę dla bakterii i może spowodować zniszczenie maty. Zamiast tego upewnij się, że mata jest całkowicie sucha, zanim ją zwiniesz. Dodatkowo, rozważ rozwinięcie maty i pozwolenie jej na przewietrzenie w okresie, kiedy nie jest używana. To również może zapobiec uszkodzeniu przez wilgoć lub bakterie.
 • Wytrzyj ją. Po zakończeniu treningu poświęć kilka minut na wytarcie maty do jogi środkiem do czyszczenia mat lub suchą szmatką. Kilka minut teraz może uchronić Cię przed kupnem nowej maty później.
Rozważ użycie ręcznika do jogi. Ręcznik do jogi leży na macie i wchłania oleje i pot oraz zapewnia odporność na poślizg. W przeciwieństwie do maty do jogi, wiele ręczników do jogi można wrzucić do pralki, co ułatwia czyszczenie. Ręczniki do jogi pozwalają dłużej utrzymać matę w czystości i zwiększają jej żywotność. Jak czyścić koce wełniane w odpowiedni sposób za każdym razem

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾