Porządki w domu

Jak czyścić marmurowe podłogi w 3 prostych krokach

Co łączy Taj Mahal, Lincoln Memorial i Dawida Michała Anioła? Wszystkie są wykonane z marmuru. Znany ze swojego niezrównanego stylu, marmur jest prawdopodobnie w górnej części kamieni. A jeśli masz szczęście mieć marmurowe podłogi w swoim domu, trafiłeś w dziesiątkę.

To powiedziawszy, z wielką podłogą przychodzi wielka odpowiedzialność. Ponieważ podłogi są siedliskiem kurzu, brudu i rozlanych płynów, ważne jest, aby traktować swoje marmurowe podłogi z należytą starannością. Jeden fałszywy ruch lub niewłaściwie użyty spray czyszczący może sprawić, że niegdyś nieskazitelna marmurowa podłoga będzie wyglądać mniej niż wspaniale. Więc jak to się dzieje? Aby pomóc, uczymy Cię jak czyścić marmurowe podłogi, krok po kroku.

Poznaj eksperta

  • Alex Varela jest dyrektorem generalnym Dallas Maids, usługi sprzątania domów w Dallas w Teksasie.
  • Dean Davies jest specjalistą ds. sprzątania pracującym w Fantastic Cleaners w Wielkiej Brytanii.

Jak często należy czyścić marmurowe podłogi?

Jak wiele miejsc o dużym natężeniu ruchu, marmurowe podłogi powinny być czyszczone co najmniej raz w tygodniu. Jeśli podłogi znajdują się w kuchni, sugerujemy usuwanie kurzu, brudu i zanieczyszczeń codziennie lub kilka razy w tygodniu, aby zapewnić, że podłogi pozostaną w doskonałej formie. Marmur jest podatny na zarysowania, więc utrzymywanie się na szczycie czyszczenia jest kluczem do zachowania zdrowych podłóg.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Mop do kurzu
  • Ręczniki z mikrofibry
  • Środki czyszczące do marmuru
  • Impregnat do marmuru

Krok 1: Zacznij od czystej tabliczki

Maite Granda

Zanim zaczniesz myć swoje marmurowe podłogi, ważne jest, aby usunąć z nich kurz, brud i zanieczyszczenia. W końcu nikt nie chce usuwać okruchów jedzenia. Czy to oznacza, że czas wyciągnąć odkurzacz? Cóż, nie do końca.

Marmur może być podstawą niektórych z najwspanialszych struktur architektonicznych, ale może też być niezwykle wymagający w utrzymaniu. W rzeczywistości marmur jest bardziej miękki i porowaty niż niektóre inne kamienie, więc może być bardziej podatny na zarysowania niż np. granit. Innymi słowy, twarde włosie Twojego odkurzacza może być zbyt dużym obciążeniem dla Twojej cennej marmurowej podłogi.

"Staraj się unikać odkurzania, ponieważ może to być również zbyt ścierne", dzieli się Alex Varela, dyrektor generalny Dallas Maids. "Najlepiej usunąć brud za pomocą mopa do kurzu".

Potrzebujesz wyczyścić swoje marmurowe podłogi, ale nie masz pod ręką mopa do kurzu? Sięgnij po kilka ręczników z mikrofibry, które stanowią idealne połączenie delikatności i skuteczności.

Krok 2: Wybierz swój eliksir

Jak większość powierzchni, marmurowe podłogi potrzebują nieco więcej niż wody, aby pozostać lśniące. Ale zanim zastosujesz jakikolwiek rodzaj mydła lub sprayu czyszczącego, ważne jest, aby zachować ostrożność.

"Marmur jest wrażliwy na kwasy - nawet bardziej niż granit", wyjaśnia Varela. "I chociaż ocet jest wszechstronnym środkiem czyszczącym i działa bezpiecznie z większością powierzchni, w tym przypadku nie jest to dobry pomysł. Marmur jest niezwykle porowaty i w kontakcie z octem wytrawi się lub zmniejszy wykończenie powierzchni."

Skoro jesteśmy przy temacie czego nie używać, wybielacze i kwaśne cytrusy również nie wchodzą w rachubę.

Na szczęście rynek jest wypełniony środkami czyszczącymi, które zostały stworzone specjalnie z myślą o marmurze. Jeśli jednak jesteś w kropce, Varela daje ci pełne pozwolenie na czyszczenie marmurowych podłóg ciepłą wodą z mydłem.

"Pamiętaj, aby używać mydła o neutralnym pH, aby Twoja marmurowa powierzchnia nie stała się bardziej kwaśna lub zasadowa, co sprawiłoby, że byłaby podatna na przebarwienia" - mówi.

Krok 3: Nie zapomnij o suszeniu

Maite Granda

To, że umyłeś swoją marmurową podłogę nie oznacza, że to koniec pracy. Przynajmniej nie do końca. Ponieważ marmur jest notorycznie porowatym materiałem, ważne jest, aby starannie osuszyć podłogę. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstania plam lub uszkodzeń.

"Po zakończeniu czyszczenia marmurowej podłogi, wytrzyj ją za pomocą starych, suchych i czystych ręczników z mikrofibry", dzieli się Dean Davies, specjalista ds. czyszczenia pracujący w Fantastic Cleaners w Wielkiej Brytanii.

Jak utrzymać czystość marmurowych podłóg na dłużej

I dlaczego na tym poprzestać? Jeśli naprawdę chcesz utrzymać nadmiar wilgoci, okruchów i rozlanego jedzenia z dala od swojego cennego marmuru, być może będziesz musiał zastosować środek uszczelniający.

"Kiedy marmur skończy schnąć, nałóż na podłogę impregnat do marmuru, aby pomóc chronić jego wykończenie" - dodaje Davies. "Tylko pamiętaj, aby przestrzegać instrukcji na odwrocie uszczelniacza i nie przesadzać z ilością".

Więc, oto pytanie za milion dolarów: Jak dużo uszczelniacza należy zastosować? I czy trzeba ponownie zastosować uszczelniacz? Cóż, wszystko zależy od rodzaju marmuru. W rzeczywistości, Varela dzieli się, że niektóre rodzaje marmuru wymagają ponownego uszczelnienia co kilka miesięcy, podczas gdy inne potrzebują tego zadania raz na kilka lat.

Choć utrzymanie marmurowych podłóg w czystości nie jest łatwym wyczynem, delikatny, łagodny dotyk może być tym, czego potrzebują. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania dotyczące konkretnego rodzaju podłogi, skonsultuj się z dostawcą marmuru. W końcu lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Jak prawidłowo czyścić podłogi z płytek ceramicznych i utrzymać ich lśniący wygląd?

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾