Porządki w domu

Tak profesjonaliści czyszczą zasłony i firany

Wspaniały zestaw zasłon lub firan może zapewnić prywatność i pozwala kontrolować, ile światła wchodzi do domu w ciągu dnia - ale jak każdy funkcjonalny element w domu, wymagają one utrzymania. Brudny zestaw zasłon to nie tylko brzydki widok; mogą one również przyczynić się do ilości kurzu w Twoim domu Z tego powodu, będziesz chciał pozostać na szczycie czyszczenia swoich zasłon i firanek. Ale jaki jest najlepszy sposób, aby przejść o czyszczeniu zasłon?

Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie zasłon i firanek nie musi być uciążliwą pracą. W niektórych przypadkach możesz chcieć zostawić głębokie czyszczenie profesjonalistom, ale możesz zająć się codziennym utrzymaniem na własną rękę.

Oto co musisz wiedzieć o tym, jak czyścić zasłony i firanki.

Jak często należy czyścić zasłony i firanki?

To, jak często czyścić zasłony i firanki, zależy od kilku czynników. Według Lauren Bowen, dyrektor operacji franczyzowych dla Two Maids & A Mop, ludzie z alergiami mogą chcieć czyścić swoje zasłony co trzy miesiące, aby złagodzić objawy; ci bez alergii lub problemów z układem oddechowym mogą dążyć do co sześć miesięcy. Oprócz głębokiego czyszczenia, utrzymuj zasłony wolne od kurzu i wyglądające dobrze między praniem, odkurzając je co tydzień lub co dwa tygodnie i czyszcząc je punktowo, gdy jest to konieczne.

Poznaj eksperta

  • Haley Weidenbaum jest założycielką Everhem, firmy zajmującej się dekoracją okien.
  • Davina Ogilvie jest założycielką firmy Wovn Home, zajmującej się obróbką okien na zamówienie.
  • Lauren Bowen jest dyrektorem ds. operacji franczyzowych w firmie Two Maids & A Mop.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

  • Odkurzacz z końcówką do tapicerki lub szczotką do kurzu
  • Ciepła woda
  • Ściereczka
  • Łagodne mydło do prania
  • Żelazko
  • Ręczna parownica (opcjonalnie)

Zanim wyczyścisz swoje zasłony, określ rodzaj tkaniny. To, jak wyczyścisz swoje zasłony lub firanki, będzie się różnić w zależności od materiału. Ogólnie rzecz biorąc, Haley Weidenbaum, założycielka Everhem, firmy zajmującej się obróbką okien na zamówienie, mówi, że zasłony wykonane z lnu, wełny lub kaszmiru powinny zawsze trafiać do pralni chemicznej na dokładne czyszczenie, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń podczas procesu czyszczenia.

Reagen Taylor Photography

Krok 1: Zdejmij zasłony

Po pierwsze, usuń zasłony z ich odpowiednich prętów i sprzętu, a następnie połóż je na płaskiej powierzchni, takiej jak wyspa kuchenna, stół lub podłoga z twardego drewna.

Krok 2: Odkurz zasłony

Według Weidenbaum, to zawsze dobry pomysł, aby odkurzyć zasłony przed praniem ich, aby usunąć nadmiar kurzu lub gruzu. "Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj odłączanej szczotki do tapicerki lub szczotki do kurzu swojego odkurzacza i ustaw na zmniejszone ssanie, jeśli twoje urządzenie pozwala", mówi. "Możesz również przykryć wąż mocujący nylonową skarpetą, aby zmniejszyć siłę ssania".

Jeden wyjątek od reguły odkurzania: Szeleszczące, delikatne tkaniny mogą zaplątać się w odkurzaczu. W przypadku takich zasłon, po prostu wynieś je na zewnątrz, aby strzepać kurz i zanieczyszczenia z materiału.

Krok 3: Umyj zasłony

Zawsze pierz swoje zasłony zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli zasłony straciły metki, Weidenbaum mówi, że pranie chemiczne jest zazwyczaj bezpieczną opcją (z kilkoma wyjątkami, które znajdziesz poniżej).

Pranie lnianych zasłon

Zawsze należy czyścić na sucho lniane zasłony, zamiast prać je w domu, aby chronić je przed potencjalnymi uszkodzeniami. Niektóre firmy, jak mówi Weidenbaum, oferują dedykowane usługi czyszczenia draperii i zasłon.

Pranie zasłon bawełnianych

Tak długo jak twoje bawełniane zasłony są wolne od delikatnych podszewek, Weidenbaum mówi, że można je prać w pralce.

Pranie jedwabnych zasłon

Ponieważ jedwab jest delikatną i wrażliwą tkaniną, Weidenbaum mówi, że lepiej nadaje się do delikatnego prania ręcznego. Użyj łagodnego mydła i letniej lub chłodnej wody, aby wyprać je w zlewie lub umywalce, a następnie wysusz. Uważaj jednak, by nie wykręcać jedwabiu na siłę, bo może się pomarszczyć.

Pranie jedwabnych zasłon

Sheer draperie lub zasłony, mówi Weidenbaum, mają tendencję do odbarwiania się, jeśli nie czyścisz ich często. Są one kolejnym delikatnym rodzajem draperii, która wymaga namoczenia w zimnej wodzie przed praniem ręcznym. Niektóre tkaniny mogą wytrzymać pranie w pralce; pamiętaj tylko, aby używać delikatnego cyklu. Aby wysuszyć, dodaj do suszarki maszynowej bez ciepła i kilka miękkich ręczników frotte, które służą jako zmiękczacze tkanin.

Mycie syntetycznych zasłon

Jeśli chodzi o akryl, poliester i inne syntetyczne zasłony, czyszczenie na sucho jest właściwie odradzane. "Rozpuszczalniki, których używają pralnie chemiczne, mogą pogorszyć integralność włókien syntetycznych" - mówi Weidenbaum. "Zamiast tego należy prać ręcznie lub w pralce te zasłony w domu".

Pranie zasłon z wełny lub kaszmiru

Wełna i kaszmir nie są powszechnymi tkaninami na zasłony, ale jeśli twoje zawierają te materiały, Weidenbaum mówi, że najlepiej zabrać je do pralni chemicznej.

Pranie aksamitnych zasłon

Aksamitne lub mieszane z aksamitem zasłony okienne powinny być szczotkowane, a nie prane, mówi Weidenbaum. Wystarczy zanurzyć irchową ściereczkę w gorącej wodzie i wykręcić jej nadmiar, a następnie delikatnie wytrzeć z niej wszelkie zajączki kurzu.

Projekt: Blue Copper Design; Zdjęcia: Life Created

Krok 4: Wysusz swoje zasłony

Jeśli pierzesz swoje zasłony lub firany w domu, Bowen sugeruje, aby powiesić je na sucho lub umieścić w suszarce na niskim poziomie.

Krok 5: Wyprasuj swoje zasłony

Zanim powiesisz świeżo wyczyszczone zasłony, Bowen mówi, że zawsze warto wyprasować je żelazkiem na odpowiednim ustawieniu tkaniny, gdy są już prawie suche. Albo, Davina Ogilvie, założycielka firmy Wovn Home zajmującej się obróbką okien na zamówienie, mówi, że możesz użyć ręcznej parownicy, aby usunąć wszelkie pozostałe zmarszczki.

Jak utrzymać zasłony i firany w czystości, dłużej

Aby zasłony wyglądały czysto, kluczem jest zapobieganie. Ogilvie zaleca utrzymywanie podłogi wokół zasłon w czystości, aby zapobiec gromadzeniu się na nich kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W przypadku małych plam i znaków, możesz traktować plamę od czasu do czasu, poklepując tkaninę wilgotną szmatką i wodą. "Uważaj, aby nie pocierać, ponieważ może to pozostawić plamę wody", mówi.

Jak czyścić dywan, według profesjonalistówZobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾