Polecane

Czyszczenie fug - Jak szybko i skutecznie wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug może być kłopotliwe. Czyszczenie fug nie jest problemem, który występuje tylko w starych, zaniedbanych łazienkach. Problem ten może pojawić się również w nowych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, łazienki czy pomieszczenia gospodarcze. Jak wyczyścić fugi i fugi między płytkami? Jak usunąć rdzę, pleśń i brud z tłustej plamy? Poznaj nasze porady i wskazówki, jak czyścić fugi i jak utrzymać ich piękny wygląd!

Spis treści

 • Dlaczego fuga jest tak łatwa do zabrudzenia?
 • Co jest potrzebne do czyszczenia fug
  • Jak czyścić fugi za pomocą - specjalistycznych środków
  • Jakie jeszcze rzeczy będą Ci potrzebne, aby czyszczenie fug było bezpieczne i łatwe?
 • Jak czyścić fugi w domu
  • Fugowanie w łazience
  • Tłuste fugi - Czyszczenie fug w kuchni
  • Usuwanie fug
  • Jak wyczyścić fugę, która nie jest biała?
 • Jak odnowić fugi zamiast czyścić fugi

Dlaczego fuga tak łatwo się plami?

Fuga jest widoczna w otoczeniu i wypełnia przestrzenie między płytkami, kafelkami lub na blacie. To jak wyglądają płytki może mieć znaczący wpływ na ogólny efekt pomieszczenia. Jeśli nie zadba się o te szczegóły, nawet najdroższe meble nie dadzą pożądanego efektu. Pozostaje jeszcze kwestia higieny. Jeśli pojawią się trwałe plamy brudu, istnieje większa szansa, że wkrótce dołączy do nich pleśń. Tego należy unikać za wszelką cenę. Kluczowe znaczenie ma czyszczenie fug.

Ale nawet regularne czyszczenie fug nie gwarantuje czystości. Fuga może zmienić lub stracić swój kolor z czasem. Biała fuga zżółknie na podłodze, natomiast kolorowa fuga może ściemnieć lub wyblaknąć w zależności od miejsca, w którym się znajduje.

W łazienkach, zwłaszcza w pobliżu prysznica, może dojść do nagromadzenia się kamienia. Wynika to z częstego kontaktu fug w łazience z wodą. Bardziej podatne na silne zabrudzenia są natomiast fugi w korytarzach i przedpokojach, gdzie domownicy chodzą w butach. Ponieważ fugi są często wklęsłe i nie znajdują się na tym samym poziomie co płytki, zabrudzenia mogą być trudno dostępne i czyszczone. Ważne jest regularne czyszczenie fug, aby brud nie pozostawał tam na dłużej. Trudniej będzie wyczyścić fugę tak dokładnie, jak to możliwe, jeśli nie będzie się jej czyścić tak często, jak to konieczne.

Co jest potrzebne do czyszczenia fug

Jak czyścić fugi za pomocą - specjalistycznych metod

Do trudnych plam, takich jak tłuszcz, pleśń czy rdza, należy szukać specjalistycznych preparatów. Istnieją preparaty do czyszczenia fug do płytek oraz do czyszczenia fug, które mogą usunąć takie zabrudzenia. Można je stosować do usuwania pleśni i innych zabrudzeń. Mają też działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i dezynfekujące. Mogą również wybielić fugi, co jest szczególnie ważne w przypadku jasnych fug.

Jakie jeszcze kroki są konieczne, aby czyszczenie fug było bezpieczne?

Czyszczenie fug powinno być wykonane prawidłowo, ponieważ preparaty te mogą być bardzo silne. Z preparatami tymi należy obchodzić się niezwykle ostrożnie, aby uniknąć kontaktu z oczami lub skórą. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy używać rękawic ochronnych, aby chronić ręce. Przed użyciem zawsze należy zapoznać się z instrukcją. Te środki do czyszczenia fug mogą być niebezpieczne, a także mogą powodować, że skóra będzie wyglądała nieco ponuro. Może to spowodować, że skóra stanie się sucha, szorstka i podrażniona po kontakcie z tymi produktami.

Warto zainwestować w wiadra, gąbki i szmatki. Pozwoli to na szybkie i wygodne czyszczenie fug bez konieczności dotykania substancji. W tym miejscu może przydać się szczoteczka do zębów, którą wykorzystasz tylko do tego celu. Ułatwi ona dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych fug, np. w narożnikach czy przy ścianach.

Do najlepszych środków należą te, które w swoim składzie zawierają chlor. Należy jednak pamiętać o ich silnym zapachu. Dostępne są również specjalne środki do czyszczenia parą, które są specjalnie przeznaczone do usuwania takich plam. Pamiętaj, aby przed ich użyciem oczyścić płytki z kurzu, a ewentualne plamy namoczyć w wodzie.

Jak czyścić fugi w domu

Warto dowiedzieć się jak czyścić fugi domowymi sposobami. Ekologiczne czyszczenie jest możliwe dzięki domowym metodom. Wiele produktów domowych, których używasz na co dzień, można wykorzystać do czyszczenia fug. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni środek do czyszczenia fug.

Fugi w łazience

Łazienka to miejsce, gdzie pleśń i brud mogą być najtrudniejsze do usunięcia z fug. Duża wilgotność w łazience w połączeniu ze słabą wentylacją powietrza tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Jest to szczególnie ważne w łazience. Do uszczelnienia prysznica często stosuje się wypełniacze silikonowe. Oznacza to, że fuga może zostać poplamiona. Jak czyścić fugi pod prysznicem?

Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Wymieszanie 1/3 szklanki amoniaku i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej to pierwszy z nich. Najłatwiej jest wymieszać mieszankę w butelce z atomizerem w sprayu. Po pozostawieniu ich do wyschnięcia, można je wyszorować szczotką. Po tej czynności należy spłukać kabinę wodą.

Dobrym pomysłem jest również spryskanie kabiny wodą z octem. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni w przyszłości. Ten zwyczaj powinien być praktykowany raz w tygodniu.

Tłusta fuga - Czyszczenie fug w kuchni

Po pierwsze, do usunięcia tłustych plam można użyć wszelkich balsamów, płynów i specjalnych chusteczek, które zostały nasączone środkami odtłuszczającymi. Możesz również skorzystać z domowych sposobów, aby znaleźć odpowiednie metody.

Najlepszy do tego celu jest roztwór soli i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Powinien on występować w proporcji 1:1. Opcją może być również kwasek cytrynowy i woda. Jest to mieszanina dwóch łyżek stołowych kwasu na dwie filiżanki ciepłej wody. Ta mieszanka jest świetna do czyszczenia fug z tłustymi plamami. Można również zastosować roztwór szmergla sodowego.

Do czyszczenia fug można również użyć pasty z proszku do pieczenia. Jest łatwa do przygotowania poprzez zmieszanie z niewielką ilością ciepłej wody. Nałóż pastę na fugi. Pozwól, aby pasta siedziała na dotkniętych obszarach przez około pół godziny. Brud powinien się wtedy rozpuścić . Po tym czasie dobrze wyszorować fugę , spłukać ciepłą wodą i wytrzeć wilgotną szmatką .

Można również wyczyścić powierzchnię za pomocą roztworu octu i wody . Jest to łatwe i skuteczne do czyszczenia fug z octem .

Sprawdź te domowe wskazówki dotyczące czyszczenia okien.

Usuwanie fug

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do czyszczenia jest fuga na podłogach. Fuga ta często z czasem ciemnieje. W tej fucie łatwiej też osiada brud niż domownicy. Są one szczególnie podatne na zabrudzenia zimą i jesienią , wtedy błoto zdarza się na podeszwach , gdzie cząstki mogą gromadzić się w stawach. Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie fug na podłodze?

Po pierwsze, trzeba mieć odpowiednie narzędzie do czyszczenia fug na podłodze. Nawet przy regularnym czyszczeniu, mop nie dotrze do tych miejsc i nie nadaje się do czyszczenia fug. Dotarcie do fug i płytek jest bardzo trudne ze względu na uskok między nimi. Szczotki do fug mogą być bardzo przydatne.

Najpierw należy odkurzyć podłogę. Następnie usuń cały brud i zanieczyszczenia. Plamy, które są bardziej uparte, można namoczyć środkiem do czyszczenia podłóg. Jako środek domowy można zastosować pastę z sody oczyszczonej z nadtlenkiem wodoru i trochę płynu do mycia naczyń. Użyj szczotki, aby wyszorować fugę, aż do kości przy użyciu pasty. Gdy będziesz zadowolony z rezultatu, umyj podłogę jak zwykle, a następnie, po wyschnięciu, nałóż na nią specjalny produkt. Dzięki temu zmniejszysz szansę na to, że brud będzie przylegał do podłogi.

Jak wyczyścić fugę, która nie jest biała?

Aby wybielić białą fugę, będziesz potrzebował specjalnych narzędzi. Potrzebna będzie pasta, którą możesz zrobić w domu. Wymieszaj ćwierć kubka wody utlenionej z łyżką sody oczyszczonej. Następnie nałóż pastę na fugę i odczekaj około godziny przed jej wytarciem.

Inną opcją jest wybielacz. Połącz go z octem, a następnie dodaj sodę oczyszczoną. Przydatne może być również dodanie cytryny. Ma ona właściwości rozjaśniające i hamujące rozwój pleśni. Zrób mieszankę z połowy cytryny, oraz pół szklanki ciepłej wody. Za pomocą tej mieszanki możesz szorować stawy szczoteczką do zębów.

Jak odnowić fugi zamiast czyścić fugi

Czasami niemożliwe jest wyczyszczenie fug do zadowalającego poziomu. Zamiast czyszczenia fug, można rozważyć po prostu odnowienie fug. Czy można to zrobić bez konieczności kucia fug?

Tak!!! Można w tym celu użyć specjalistycznych farb do fug lub specjalnych renowatorów. Renowatory te dostępne są zazwyczaj w formie past lub markerów, dzięki czemu ich aplikacja jest łatwa i szybka. Przed rozpoczęciem renowacji musisz oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce informacyjnej.

Preparaty te zapewniają doskonałe krycie i odporność na ścieranie. Możesz dać fugom drugą szansę. Jeśli fug nie da się pomalować, możesz je wymienić.

Sprawdź te inne sposoby na czyszczenie dywanów.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾