Domowe porady

Co jest bardziej opłacalne, mycie rąk czy naczyń?

Wolisz myć ręcznie czy w zmywarce? Mycie w zmywarce jest według producentów urządzeń AGD zarówno ekonomiczne, jak i oszczędzające czas. Według zmywarek zużywają one mniej wody i prądu. Producenci twierdzą, że mycie w zmywarce wymaga 5 razy mniej wody niż mycie ręczne. Ale czy rzeczywiście jest to prawda?

Spis treści.

  • Jak wygląda mycie w zmywarce?
    • Ile kosztuje Cię ręczne pranie ubrań?
    • Jaki jest koszt mycia naczyń w zmywarce?
  • Koszty dodatkowe
  • Czy wolisz mycie ręczne czy zmywanie naczyń?

Jak wygląda mycie w zmywarce?

Zmywarki mają tę zaletę, że do mycia naczyń używają zimnej wody, która jest tańsza. Zmywarka może podgrzewać wodę. Dzięki temu można zaoszczędzić jak najwięcej wody. Korzystanie ze zmywarki będzie opłacalne, dopóki będzie ona wypełniona po brzegi.

Program pośredni jest najbardziej popularny w zmywarkach. Jego temperatura wynosi 65 stopni. Czas zmywania to 110 minut. Można też wybrać zmywanie przez krótsze okresy czasu, do 30 minut każdy.

Ile kosztuje Cię ręczne pranie ubrań?

Ręczne mycie naczyń, które mieszczą się w wypełnionej po brzegi zmywarce 60x60, zajmuje około pół godziny. Do takiego mycia można zużyć nawet 81 litrów wody całkowitej. 50 litrów ciepłej wody kosztuje 1,04 zł. 31 litrów zimnej wody to koszt 0,36 zł. Mycie rąk kosztuje 1,4 zł. Mycie ręczne nie powinno być jednak uznane za kompletne bez dodania płynu do mycia naczyń. Litr płynu do mycia naczyń kosztuje zazwyczaj około 5 złotych. Butelka płynu wystarcza zazwyczaj na 30 myć. Płyny do mycia naczyń, które dobrze działają, mogą pomóc zaoszczędzić sporo czasu. Ważne jest, aby skutecznie przeciwdziałać zabrudzeniom. Voigt.pl posiada takie i wiele innych możliwości.

Jaki jest koszt mycia naczyń w zmywarce?

26 litrów to zużycie wody dla zmywarki o wymiarach 60x60 i działającej na programie 110 minut. Do tego należy doliczyć również zużytą energię elektryczną. Może to być średnio 1,5 kW. Za litr wody trzeba będzie zapłacić 30 groszy, a za prąd 89c. Do zmywarki potrzebne są również kostki. Kosztują one około 17 zł i starczają na 40 myć. Całkowity koszt mycia naczyń w zmywarce, łącznie z kosztem za kostkę, to około 1,6 zł.

Dodatkowe koszty.

Z tych szacunków wynika, że mycie naczyń w zmywarce nie jest znacząco droższe. Musimy również wziąć pod uwagę czas, który zaoszczędzimy. Zmywając naczynia w zmywarce możemy zaoszczędzić 30 minut. Załadowanie zmywarki zajmuje tylko 5-10 minut, gdy naczyń jest dużo. Nie musimy się martwić o wycieranie naczyń, gdyż zmywarka wysuszy je automatycznie.

Wolisz myć naczynia ręcznie czy w zmywarce?

Warto zainwestować w zmywarkę do naczyń. Będziecie mieli więcej czasu na robienie rzeczy dla siebie. Nie jest to bez znaczenia. Wszystkie naczynia będą dokładnie umyte. W zmywarce używa się wody pod wysokim ciśnieniem. Potrawy będą dobrze zarumienione. Będą wolne od bakterii. Zmywarka jest znacznie bardziej higieniczna niż mycie ręczne. Zmywarka jest więc lepszym rozwiązaniem. Warto w nią zainwestować. Będziecie mieli okazję sporo zaoszczędzić na swoim domu.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾