Domowe porady

Jak odkamienić pralkę? Domowy sposób na odkamienianie pralki

Trudno wyobrazić sobie dom bez pralki. Urządzenie to zapewnia czystość i przyjemny zapach pranych rzeczy. Ważne jest, aby czyścić pralkę i dbać o regularną konserwację. Pralka skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia, ale trzeba też dbać o czystość urządzenia. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie pralki? W tym artykule dowiesz się, jak odkamieniać pralki i dlaczego ważne jest regularne czyszczenie urządzenia.

Spis treści.

 • Jak tworzy się kamień w pralce
  • Jak rozpoznać kamień w pralce?
 • Jak odkamienić pralkę? - Domowe sposoby na czyszczenie pralki
  • Ocet można wykorzystać do odkamieniania pralki
  • Jak odkamienić pralkę za pomocą sody oczyszczonej?
  • Kwasek cytrynowy może być użyty do czyszczenia pralki
  • Jak wyczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej i octu
  • Ocet i kwasek cytrynowy. Jak odkamienić pralkę?
 • Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie pralki?

Jak powstaje kamień w pralce

Kamień może powodować awarie pralki. Kamień jest spowodowany twardą wodą i praniem w wysokich temperaturach. Wpływa to negatywnie na bęben i grzałkę pralki. Pranie rzeczy staje się trudne ze względu na osadzające się sole wapnia i magnezu. Kamień może powodować uszkodzenia innych części pralki, takich jak system podgrzewania wody i ściany, jeśli nie zostanie w porę wykryty. Zużycie energii elektrycznej przez pralkę wzrośnie, a jej wydajność spadnie.

Szukasz sposobów na usunięcie kamienia z urządzeń codziennego użytku? Na naszej stronie znajdziesz artykuły, które wyjaśniają m.in. jak usunąć kamień oraz jak odkamienić ekspresy do kawy domowymi sposobami.

Jak rozpoznać kamień w pralce?

Pierwszą oznaką występowania kamienia jest zbieranie się osadu. Zjawisko to charakteryzuje się również głośniejszą pracą pralki. Mimo, że nowsze pralki mają być ciche i nie hałasować zbytnio, może to wzbudzać podejrzenia. Zła jakość prania to kolejny objaw kamienia. Cząsteczki kamienia mogą osadzać się na ubraniach. Jakie inne uwagi powinieneś wziąć pod uwagę? Jeśli Twoja pralka wydziela nieprzyjemny zapach, nie wiruje, pompuje wodę lub pobiera wodę , to może to oznaczać, że pralka wymaga odkamienienia.

Jak odkamienić pralkę? - Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić swoją pralkę? Pralki można czyścić za pomocą tabletki. Można to zrobić za pomocą kapsułki lub proszku. Środki chemiczne można znaleźć w każdym sklepie, ale ważne jest, aby zrozumieć, jak działają, zanim je kupisz. Zapewni to, że nie uszkodzą one ubrań. Czy możliwe jest czyszczenie pralki bez detergentów? Przekonajmy się!

Użyj octu do odkamieniania pralki

Ocet to sprawdzony sposób na czyszczenie pralki. Ta metoda jest świetna, jeśli chcesz, aby całe urządzenie zostało zdezynfekowane. Jak odkamienić pralkę tą metodą? Wystarczy jedna szklanka octu, aby przeprowadzić pełny cykl w najwyższej temperaturze. Ta metoda ma minus: uwalnia nieprzyjemny zapach, który roznosi się po całym domu.

Jak odkamienić pralkę za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona może być również użyta do odkamieniania pralki. Soda oczyszczona jest szczególnie przydatna do czyszczenia zewnętrznej części pralki. Sodą oczyszczoną można również wyczyścić wnętrze pralki. Wystarczy, że dodasz dwie paczki sody oczyszczonej do zasobnika pralki i uruchomisz normalny cykl w wysokiej temperaturze. Masz możliwość uruchomienia dodatkowego płukania. Chociaż ta metoda jest czasochłonna, to da Ci świetne rezultaty.

Użyj kwasku cytrynowego do czyszczenia pralki.

Kwasek cytrynowy to świetny sposób na wyczyszczenie pralki. Ma on właściwości dezynfekujące, a także może zmniejszyć osady i skutecznie usunąć pleśń. Wystarczy wlać go do pojemnika z proszkiem i ustawić cykl prania na 90 stopni Celsjusza. 1/3 szklanki kwasku cytrynowego wystarczy na cały cykl prania.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej i octu

Wymieszanie sody oczyszczonej z octem tworzy pastę, którą można wykorzystać do czyszczenia pralki. Wyczyść wnętrze swojej pr alki domowymi sposobami. Wystarczy nałożyć mieszankę na gumowe części lub podajniki proszku lub płynu do płukania i odczekać kilka godzin. Zaschniętą pastę łatwo usuniesz wilgotną szmatką.

Ocet i kwasek cytrynowy. Jak odkamienić pralkę?

Kolejnym domowym środkiem na kamień jest kolejny. Połączenie octu i kwasku cytrynowego działa cuda. Do przygotowania mieszanki potrzebne będą 3 litry octu i po 2 opakowania kwasku cytrynowego. Mieszanka powinna być podgrzana do wysokiej temperatury przed użyciem w praniu.

Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie pralki?

Możesz to zrobić samodzielnie, jeśli wiesz, jak odkamienić pralkę. Możesz łatwo wyczyścić swoją pralkę, stosując któryś z tych domowych sposobów. Ważne jest, abyś regularnie czyścił swoją pralkę. Pomoże to zapobiec uszkodzeniom i zminimalizuje szansę na to, że przestanie ona działać. Jeśli nie zareagujemy szybko, a kamień spowalnia pralkę lub uniemożliwia jej pracę, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Lepiej zapobiegać powstawaniu i utrzymywaniu się kamienia, niż znaleźć się w sytuacji wymagającej fachowej pomocy. Z kamieniem można walczyć również poprzez stosowanie odpowiednich specyfików.

Jeśli szukasz alternatywy dla prania w pralce, sprawdź nasz artykuł o praniu ręcznym: https://czysty-zysk.com/pranie-reczne-skuteczne-i-bezpieczne-sposoby/

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾