Domowe porady

Tak, kominki gazowe wymagają czyszczenia - oto jak to zrobić

Oczywiście, trzaskający ogień opalany drewnem ma swój urok, ale jeśli wolisz włączyć kominek za pomocą przełącznika niż rozpalać ogień za pomocą polan, kominek gazowy jest świetną opcją. Coraz częściej spotykane w nowoczesnych budynkach, kominki gazowe są wygodnym i wydajnym sposobem na dodanie ciepła i przytulności do Twojego salonu. Ale jak każda inna część domu, utrzymanie kominka gazowego w dobrym stanie może wymagać pewnych zabiegów konserwacyjnych.

Oczywiście, smugi i brud na szybie wyglądają nieestetycznie. Jednak nagromadzony kurz, brud i inne zanieczyszczenia mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów w kominku, a nawet wpływać na jego funkcjonowanie. Z tego powodu eksperci twierdzą, że ważne jest rutynowe czyszczenie kominka gazowego.

Przed nami przewodnik krok po kroku jak czyścić kominki gazowe według ekspertów.

Jak często należy czyścić kominek gazowy?

Według Alexa Vareli, dyrektora generalnego Dallas Maids, dobrym pomysłem jest czyszczenie kominka gazowego około raz w miesiącu, a następnie raz w roku profesjonalne czyszczenie i inspekcja. Jeśli używasz kominka często, np. w miesiącach zimowych, może być konieczne czyszczenie go co tydzień lub co drugi tydzień. Daniel Morris z Fire and Saw mówi, że warto również dokładnie wyczyścić kominek przed ponownym użyciem w miesiącach zimowych, ponieważ latem mógł on zgromadzić nadmierną ilość kurzu.

Niezależnie od tego, kiedy czyścisz, wykorzystaj rutynowe czyszczenie kominka jako okazję do sprawdzenia urządzenia pod kątem wszelkich problemów, które wymagają pomocy eksperta.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

  • Środek do czyszczenia szyb kominkowych
  • Szczotka z miękkim włosiem
  • Ściereczka z mikrofibry
  • Mydło i woda
  • Śrubokręt
  • Odkurzacz z końcówką do węża
  • Ścierka do sera (opcjonalnie)
  • Puszka sprężonego powietrza (opcjonalnie)
  • Gazeta lub brezent (opcjonalnie)

Krok 1: Zakręć gaz

Zawsze zaczynaj od chłodnego kominka. Zanim zaczniesz czyścić kominek gazowy, upewnij się, że wyłączyłeś zawór gazu (zwykle znajduje się obok kominka). Ważne jest również, aby upewnić się, że lampka pilotowa jest zgaszona, zanim zaczniesz.

Krok 2: Zdemontuj kominek

Kiedy kominek jest już bezpieczny do czyszczenia, nadszedł czas na demontaż. Varela sugeruje użycie śrubokręta do usunięcia szklanej osłony, jeśli taką posiadasz. Jeśli kominek ma siatkową zasłonę lub metalowy ekran, usuń je.

Będziesz musiał również zdemontować polana, które powinny wrócić w to samo miejsce, gdy skończysz. Aby pomóc sobie zapamiętać, w jaki sposób kłody były pierwotnie zmontowane, Varela zaleca użycie telefonu do zrobienia zdjęcia. Kłody mogą być pokryte sadzą, która może uszkodzić dywan lub wykładzinę, więc w razie potrzeby połóż wcześniej gazetę lub brezent.

Krok 3: Wyczyść szkło, siatkę lub metal

Następnie użyj dedykowanego środka do czyszczenia szyb kominkowych (który zazwyczaj możesz znaleźć w sklepie z narzędziami), aby wyczyścić szybę kominka, postępując zgodnie z instrukcją na produkcie. "Pamiętaj, aby nakładać go na ściereczkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na szkło" - mówi Varela. Zazwyczaj środki do czyszczenia szkła kominkowego muszą siedzieć przez kilka minut; możesz zacząć czyścić inne komponenty podczas oczekiwania.

Jeśli masz metalowy ekran lub siatkową zasłonę, użyj odkurzacza z przystawką do węża, aby usunąć kurz i brud po obu stronach.

Konsultant domowy

Krok 4: Wyczyść wnętrze kominka

Podczas gdy środek do czyszczenia szyb kominkowych wykonuje swoją pracę, chwyć za odkurzacz i użyj nasadki do węża, aby usunąć kurz i pajęczyny z lawy wulkanicznej lub szklanych kamieni w kominku. Jeśli kamienie są na tyle małe, że nie można ich wessać do odkurzacza, można przymocować kawałek płótna do końca dyszy za pomocą gumki. Następnie należy odkurzyć wnętrze skrzyni kominkowej.

Do światła pilotowego i linii gazowej użyj szczotki z miękkim włosiem lub starej szmatki z mikrofibry zanurzonej w ciepłej wodzie z mydłem. Upewnij się, że żadne mydło nie pozostało na tych elementach, kiedy skończysz. Varela mówi, że możesz również użyć puszki ze sprężonym powietrzem, aby odkurzyć te części.

Krok 5: Wyczyść polana

Następnie użyj odkurzacza z przystawką do węża, aby odessać kurz i brud z polan kominka. Ponieważ polana wykorzystują energię elektryczną, nigdy nie używaj środków czyszczących ani wilgoci. Zamiast tego użyj suchej szmatki lub miękkiej szczotki do czyszczenia trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Jednym ze sposobów na utrzymanie sadzy z kominka jest rutynowe spalanie skórek ziemniaków (upewnij się tylko, że są całkowicie suche, ponieważ wilgotne nie będą działać). "Pomogą one wypchnąć sadzę i kreozot z kominka", mówi Varela.

Krok 6: Wykończenie szyby

Jeśli spryskałeś szkło środkiem czyszczącym, teraz nadszedł czas, aby je wytrzeć. Użyj suchej ściereczki z mikrofibry, aby usunąć środek czyszczący z powierzchni szkła, zaczynając od zewnętrznej strony, która prawdopodobnie jest mniej brudna niż wewnętrzna część.

Krok 7: Ponowny montaż kominka

Gdy wszystkie części są czyste i suche, ponownie zmontuj kominek, odnosząc się do zdjęcia, aby ponownie zamontować dzienniki. Zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ Varela mówi, że polana są często delikatne.

Krok 8: Czyszczenie płaszcza i paleniska

Po tym jak wnętrze twojego kominka jest całkowicie czyste, nie zapomnij przypieczętować transakcji czyszcząc płaszcz i palenisko. Odkurzacz z piór lub miękka szmatka powinny załatwić sprawę, w zależności od materiału. Teraz ciesz się swoim czystym kominkiem gazowym.

Jak utrzymać kominek gazowy w czystości, dłużej

Miesięczna konserwacja to najlepszy sposób na zapewnienie, że kominek gazowy będzie czysty i funkcjonalny przez długi czas. Jeśli korzystasz z kominka rutynowo, Varela mówi, że dobrym pomysłem może być odkurzanie go co tydzień lub częściej.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾